banner39

NATO müttefikleri Libya konusunda ihtilafta

Libya’ya askeri harekat yapan NATO müttefikleri ABD ve Fransa arasında ihtilaf çıktı, Fransa muhaliflerin Kaddafi ile görüşmesini isterken ABD direnişçilere vasilik etmek istemiyor

Gündem 11.07.2011, 14:18 11.07.2011, 14:18
NATO müttefikleri Libya konusunda ihtilafta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’ya hava operasyonlarında ortak hareket eden ABD ve Fransa ittifakındaki görüş ayrılıkları giderek belirgin bir hale geldi. Fransa Savunma bakanı Gerard Longuet, Libyalı direnişçilerin Kaddafi’nin düşmesini beklemek yerine rejimle uzlaşmaları gerektiğini belirtti. Direnişçiler ise Kaddafi istifa etmeden hiçbir görüşme yapmayacaklarını açıkladı.

Fransız bakanın açıklamalarına ABD’den derhal tepki geldi ve ABD Dışişleri Bakanlığı, Libya halkının kendi iradesiyle güç değişiminin nasıl olacağına karar vereceğini bildirdi. Ancak ABD’nin Kaddafi’nin iktidardan kesinlikle gitmesinden yana olduğu tekrar edildi.

Kaddafi’nin oğlu Sayf el-İslam, bir Cezayir gazetesine verdiği demeçte Fransa ile görüştüklerini, ancak muhaliflerle herhangi bir görüşme yapmadıklarını açıkladı. Fransa Devlet başknı Nicolas Sarkozy ise muhalif grupları biraraya getiren konseyin Fransa tarafından oluşturulduğunu, silah ve para yardımı yaptıklarını bildirmişti. Sarkozy kendilerinin desteği olmadan böyle bir konseyin kurulmasının mümkün olamayacağını iddia ederek, Fransa’nın, muhalefetle rejimin görüşmesi halinde ateşkes sağlayabileceğini öne sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?