banner39

NATO savunma bakanları toplanıyor

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları ortak silahlanma projeleri için bir araya geldi

Genel 05.10.2011, 16:26 05.10.2011, 16:26
NATO savunma bakanları toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO savunma bakanları, Afganistan ve Libya operasyonlarıyla ortak silahlanma projeleri geliştirmeyi tartışmak için toplandı. 

NATO genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, toplantının açılış konuşmasında, Libya operasyonunun başarısında ABD'nin insansız uçaklar, elektronik istihbarat ve keşif gibi kendine has kapasitelerinden faydalanmalarının etkili olduğunu belirterek Avrupa'nın da bu alanlardaki açığını dolduracak ortak projeler üzerinde çalışması gerektiğini vurguladı. 

Rasmussen, 'akıllı savunma' olarak adlandırdıkları silahlanma, eğitim ve lojistikte belirli kapasitelere yönelik ortak projelerin NATO bünyesinde veya bazı üyeler arasında yürütülerek bir taraftan ekonomik kriz döneminde harcamaların kontrol altında tutulurken, diğer taraftan üye ülkelerin belli alanlarda uzmanlaşabilmesine imkan tanınacağını ve ihtiyaçların havuz yöntemiyle karşılanabileceğini anlattı. 

NATO'nun Mayıs 2012'de ABD'nin Şikago kentinde düzenlenecek bir sonraki zirvesinde bu konuda somut kararların çıkacağı beklentisini ifade eden Rasmussen, savunma bakanları toplantısının zirveye hazırlık niteliği taşıdığını dile getirdi. 

Rasmussen, Afganistan'da güvenliğin Afgan makamlarına devrinin 2014 yılında tamamlanması hedefine uygun şekilde yakın zamanda ilan edilecek ikinci aşamayla hızlanacağını ve direnişçilerin bu süreci rayından çıkarma çabalarının başarılı olmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. 

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, güvenliğin devrinin tamamlanmasının ardından bu ülkedeki mevcudiyetlerinin sona ermeyeceğini ve Afgan makamlarıyla üzerinde çalıştıkları uzun vadeli stratejik ortaklığı Şikago zirvesinde onaylamayı hedeflediklerini kaydetti. 

Rasmussen, NATO'nun Libya misyonunda sona yaklaşılsa da bu toplantıda operasyonun sona erdirilmesi yönünde bir karar çıkmasının beklenmemesini istedi. 

Toplam 2 gün sürecek toplantılarda Türkiye'yi temsil eden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bazı ikili görüşmelerde de bulunacak. Bakan Yılmaz, yarınki temaslarının ardından Türkiye'nin NATO daimi temsilciliğinde basın toplantısı düzenleyecek. 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?