banner39

NATO: Türkiye birliği zayıflatacak adım atmaz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin NATO birliğini zayıflatacak hiçbir şey yapmayacağını söyledi

Genel 23.11.2016, 16:33 23.11.2016, 16:36
NATO: Türkiye birliği zayıflatacak adım atmaz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden gündeme getirdiği Şanghay Beşlisi örgütüne katılım ve Rusya ile S-400 hava savunma sistemi pazarlıkları konusunda mesajlar verdi. Stotenberg "Eminim ki Türkiye, ortak savunma anlayışını, 5. maddeyi, NATO birliğini zayıflatacak hiçbir şey yapmayacaktır" dedi.

62. NATO Parlamenter Asamblesi toplantısı için İstanbul'da bulunduğu sırada Hürriyet gazetesine konuşan Stoltenberg diplomatik bir dille Türkiye'nin NATO'dan ayrılması durumunda ortak güvenlik şemsiyesi ve kollektif savunma ayrıcalığından mahrum kalacağını ifade etti.

NATO'nun Türkiye'nin Rusya ve Çin'in önderliğindeki Şanghay Beşlisine katılması önerisine soğuk baktığı mesajını veren Stoltenberg özetle şu açıklamaları yaptı:

ŞANGHAY BEŞLİSİ: "Cumhurbaşkanı Erdoğan çok açık bir şekilde NATO'ya ve kollektif savunma kurallarımıza güçlü bağlılığını ifade etti. Bu Türkiye'nin ve tüm Avrupa'nın güvenliği açısından çok önemli. Biz birbirimizi savunarak, birlik içinde olup caydırıcılık sağlayarak çok daha güçlü oluyoruz. Çünkü NATO'nun gücü ve başarısı bir NATO ülkesine yapılacak saldırıya diğer tüm müttefiklerin birlikte yanıt vereceği gerçeğine dayanır. Ve ben kesinlikle eminim ki Türkiye, hiçbir şekilde bu ortak savunma anlayışını, 5. maddeyi ve NATO birliğini zayıflatacak hiçbir şey yapmayacaktır."

'EKİPMANLARIN NATO ÜYELERİ ARASINDA BİRLİKTE İŞLERLİK ESASINA UYGUN OLMASINA ODAKLANIRIZ'

RUSYA'DAN S-400 SİSTEMİ: "Ne tür bir ekipman satın alacakları ya da yatırım yapacakları tamamen üye ülkelerin bileceği bir iş. Ama biz her zaman alınacak ekipmanların tüm NATO üyeleri arasında birlikte işlerlik (interoperability) esasına uygun olmasına odaklanırız. Benim bu konuyla ilgili (Türk yetkililere) mesajım budur. NATO her zaman güçlerimizin birlikte işlerlik içerisinde olmasına katkıda bulunacak kararları destekler çünkü bu — Patriot ve diğer füze sistemleriyle Türk hava savunma kabiliyetini güçlendirmede olduğu gibi — NATO için kilit noktadır."

'YARGILAMA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİNE BAĞLI KALINARAK YAPILMALI'

SIĞINMA İSTEYEN TÜRK SUBAYLAR: "Sığınma başvurularında karar ilgili hükümetler tarafından verilecektir ve tamamen yasal bir süreçtir. NATO bu değerlendirme sürecinde hiçbir şekilde taraf olmayacaktır. Ancak bu konunun NATO üyeleri arasındaki ilişkilere gereksiz gerginlikler eklenmeden çözüleceğini umuyorum."

NATO'YA YENİ ATAMALAR: "Türkiye'nin boşalan pozisyonlara atamalar yaptığını görüyoruz. Türkiye'nin NATO karargâhı ve diğer komuta merkezlerine yaptığı katkıdan memnuniyet duyuyoruz. Hem Cumhurbaşkanı hem de Savunma Bakanı gerekli personelin atanacağını bana ilettiler."

DARBECİLERİN YARGILANMASI: "Ordu ve savunma güçleri, demokratik yollarla seçilmiş kurumlara sadık olmalı. Ordu içindeki darbecilerin hükümete yıkmaya kalkışmaları ciddi bir suçtur ve Türkiye'nin onları yargılama hakkı vardır. Tabii bunun hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı olarak yapılması da önemlidir. Türk yetkililer, bu konuyla ilgili olarak Avrupa Konseyi ile çalıştıklarını bana da ilettiler. Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden sorumlu bir kurum olarak farklı mekanizmaları olan, önemli deneyimlere sahip doğru bir araç."

'KARADENİZ'DE NATO VARLIĞININ ARTIRILMASINDA UZLAŞTIK'

KARADENİZ'E YENİ NATO GÜCÜ: "Karadeniz'de Romanya liderliğinde eğitim amaçlı çokuluslu bir askeri birlik oluşturulması konusunda anlaştık. Karadeniz'de hava ve denizde NATO varlığının artırılmasında uzlaştık. Bugünkü (önceki gün) görüşmede de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Karadeniz'deki varlığımızı konuştuk. Kendisi daha fazla NATO varlığı olması fikrini destekledi. Tabii Karadeniz'de yer alacak askeri deniz varlığımızın Montrö Sözleşmesi kurallarına tamamen saygı duyması çok önemli. Aynı zamanda bu varlığımızın tamamen savunma amaçlı, orantılı ve Karadeniz bölgesinde gerginlik yaratmayacak şekilde olması da gerekiyor."

'TÜRKİYE VE AB ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNDEN MEMNUNİYET DUYARIM'

TÜRKİYE-AB GERGİNLİĞİ: "Ben ve NATO, Türkiye ile AB arasındaki diyaloğun bir parçası değiliz. Bu konuyla ilgili yorum yapmam işleri sadece daha da karmaşık hale getirmekten başka işe yaramayacaktır… Genel olarak, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyacağımı ifade etmek isterim ama dediğim gibi başka yorum yapmayacağım."

KUZEY ATLANTİK ANLAŞMASI'NIN 5. MADDESİ

Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 5'inci maddesi gereğince NATO, bir saldırı veya saldırı tehdidine karşı üyelerini savunmaya ve bu amaçla, bir üyesine yapılacak saldırının tüm üyelerine yapılmış varsayılacağı ilkesine dayanan bir örgüt.

5'inci madde şöyle: "Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da kendilerinden birine ya da daha fazlasına yöneltilecek silahlı bir saldırının, hepsine yönelmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa, BM Yasası'nın 51'inci Maddesi'nde tanınan bireysel ya da kollektif öz savunma hakkını kullanarak her birinin, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile uyum içinde, silahlı güç kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak, saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldırının ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?