NATO'da bir ilk; Türkiye ve Almanya aynı görüşte!

Almanya ve Türkiye, NATO tarihinde ilk kez aynı fikre Libya'ya müdahale konusunda sahip oldu!

Gündem 21.03.2011, 16:33 21.03.2011, 18:31
NATO'da bir ilk; Türkiye ve Almanya aynı görüşte!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Brüksel’deki 28 NATO ülke temsilcisinin katıldığı Libya zirvesinde Türkiye, NATO’nun Libya’ya askeri müdahalesine itiraz etti. Türkiye NATO’nun Libya’ya yönelik askeri harekat planlarının yeniden gözden geçirilmesini ve hava uçuş yasağı bölgesinin daraltılmasını talep etti.

Türkiye, Brüksel’deki tartışmalarda askeri operasyon sonucu Libya’daki sivil kurbanların daha çok gözönüne alınması gerektiğini belirtti. ABD, İngiltere ve Fransa ittifakının gerçekleştirdiği hava saldırılarından sonra ‘NATO içinde durumun değiştiğini’ öne süren Türkiye bu yüzden daha önceden NATO tarafından hazırlanan Libya’ya askeri operasyon planlarının yeniden gözden geçirilmesini talep etti.

Almanya da Libya’ya müdahale konusunda çekimser

Alman hükümeti de BM’de yapılan Libya’ya askeri müdahale oylamasında çekimser oy kullandı. Hem hükümet partileri hem de muhalefet tarafından eleştirilmesine rağmen Alman Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Libya’ya askeri müdahaleden yana olmadıklarını ve bu konuda Avrupa’da da yalnız olmadıklarını tekrar ettiler.

Bu Çarşamba Alman hükümet üyeleri biraraya gelerek ‘Awacs’ radar uçaklarının Afganistan’daki görev boyutlarını artırmak suretiyle NATO üyesi ABD, İngiltere ve Fransa’nın Libya’ya müdahalesini rahatlatmak yönünde karar alacak. Ancak Alman hükümeti Libya’ya Alman Ordusu’nun doğrudan müdahalesini kesinlikle istemediğini vurguladı.

Alman hükümeti daha önceki yaptığı açıklamalarda, Libya’ya hava saldırılarının başlaması halinde karadan müdahalenin de kaçınılmaz olduğunu, Libya halkının kendi iç dinamikleri ile Kaddafi rejimini yıkması gerektiğini ve batılı ülkelerin hava saldırılarının Arap alemini ve İslam alemini batıya karşı ayaklandırma tehlikesi olduğunu öne sürerek müdahaleden yana olmadığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?