NATO'dan Rusya'ya Gürcistan uyarısı

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya’dan Gürcistan’a yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi

NATO'dan Rusya'ya Gürcistan uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Abhazya sınır bölgesinin Gürcistan topraklarının içine doğru geçici olarak genişletilmesi kararından çok endişe duyduklarını belirterek, Rusya'ya Gürcistan'a yönelik tüm yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rasmussen, Gürcistan'ın uluslararası olarak tanınan sınırları içinde egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam olarak bağlı olduklarını belirtti.

Rasmussen, "Açıkça dile getirdiğimiz gibi, çit ya da diğer engellerin kurulması kabul edilemez ve uluslararası hukuka ve Rusya'nın kendi taahhütlerine aykırı" dedi.

21. yüzyılın çitler değil köprüler inşa etme zamanı olduğunu belirten Rasmussen, kararın iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

NATO'nun taahhütlerine bağlı olduğunu belirten Rasmussen, "2008'deki Bükreş Zirvesi'nde, Gürcistan'ın gerekli koşulları karşılaması halinde NATO üyesi olacağına karar verdik. Bu karar geçerliliğini koruyor" dedi.

Garibaşvili de Gürcistan'ın NATO üyeliği hedefine bağlı olduğunu ve bu talebin halkın büyük çoğunluğu tarafından desteklendiğini söyledi. Garibaşvili, Gürcistan'ı NATO'ya daha yakın hale getirecek reformları sürdüreceklerinin altını çizdi.

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ne (ISAF), NATO dışından en fazla katkı sağlayan ülke konumundaki Gürcistan, NATO'nun Afganistan'da 2014'ten sonra devreye sokacağı yeni misyona ve 2015'te de NATO Mukabele Gücü'ne katkı yapma taahhüdünde bulundu.

TÜRKİYE'YE DESTEK AÇIKLAMASI

Diğer taraftan, NATO Komuta Kademesi, Türkiye bir tehdit durumunda NATO'dan yardım isterse savunmasına destek oluruz. NATO Müttefik Harekat Komutanı Orgeneral Philip M. Breedlove, Türkiye'nin daha büyük tehditlerle karşı karşıya kalması ve NATO'dan yardım istemesi halinde, NATO'nun müttefiğinin savunmasına destek olacağını söyledi.

Orgeneral Breedlove, Türkiye'nin NATO ve Almanya ile ilişkilerine dair AA'ya açıklamalarda bulundu.

NATO birliklerinin Afganistan'dan bu yıl içinde çekilme planına ilişkin olarak, çekilme çerçevesinde "Kuvvetli Destek" misyonunu başlatacaklarını belirten Breedlove, "'Kuvvetli Destek misyonu boyunca, başkent Kabil'de her yöne dört aktarma noktasına sahip bir merkez oluşturulacak" diye konuştu. Breedlove, "Kuvvetli Destek" misyonunda Türkiye'nin rolünü ise "merkez bölgede bulunmak ve büyük bir ortak olarak misyondaki varlığını devam ettirmek" olarak tanımladı.

11 Eylül saldırılarının ardından "terörle mücadele" kapsamında 50 ülkeden 130 bin NATO askeri Afganistan'a konuşlanmıştı. Aradan geçen 13 yılın ardından NATO, Afganistan'dan çekilmeye hazırlanıyor. Afganistan'da bulunan NATO güçlerinin 2014 sonuna kadar çekilecek olması nedeniyle ülkeyi kritik bir süreç bekliyor.

Breedlove, Türkiye'ye Suriye'den gelebilecek tehditlere ilişkin olarak ise Türkiye'de konuşlandırılmış bulunan üç patriot füze sistemine işaret etti ve bu füzelerin NATO'nun müttefiklerinin savunmasına verdiği önemin açık bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Mevcut Patriot füze sistemlerinin savunma politikasının ilk aşaması olduğunu söyleyen Breedlove, Türkiye'nin daha büyük tehditlerle karşı karşıya kalması ve NATO'dan yardım istemesi halinde, NATO'nun müttefiğinin savunmasına destek olacağını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 18:00
banner53
YORUM EKLE

banner39