banner39

Nedim Şener'i yalanlayan kayıtlar

Soner Yalçın'dan sonra tutuklanan Nedim Şener, kesinlikle Yalçın'ı tanımadığını söylemişti. Savcılığa da bu yönde ifade vermişti. Ancak teknik takipte Şener ve Yalçın'ın defalarca görüştüğü ortaya çıktı.

Genel 08.03.2011, 10:29 08.03.2011, 10:29
Nedim Şener'i yalanlayan kayıtlar

Basında ve savcılıkta “Soner Yalçın’ı ve Odatv’cileri tanımıyorum, hiç görüşmedim” diyen Nedim Şener’in, Yalçın’la telefon konuşmaları dinlemeye takıldı.

Medyaya yaptığı açıklamalar ve savcılıkta iki ayrı soruya verdiği cevaplarda Ergenekon tutuklusu Odatv’nin sahibi Soner Yalçın’ı tanımadığını ve hiç görüşmediğini iddia eden Ergenekon tutuklusu gazeteci Nedim Şener’in, Yalçın’la yaptığı telefon konuşmaları mahkeme kararıyla yapılan teknik takibe takıldı. Şener, evinde suç unsuru olabilecek şeyleri temizleyip temizlemediği sorusuna “temizlemedim” dedi ancak dinlemeye takılan İlhan Kesici ile telefon konuşması farklı çıktı.

‘ASLA ODATV’CİLERLE GÖRÜŞMEDİM’

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, Nedim Şener’e, Ergenekon tutukluları Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu ile ilişkilerini sordu. Şener “Bu şahısların hiç birini tanımıyorum, herhangi bir ilişkim yoktur. Aynı ortamda da bir arada bulunmadım” dedi. Şener, Odatv’den çıkan ‘Nedim’ isimli bege ve içeriği sorulan Nedim Şener “Asla Odatv’cılarla görüşmedim. Bunlarla hiçbir birlikteliğim yok” iddiasında bulundu. Hanefi Avcı’nın kitabına katkı yapıp yapmadığı, Yalçın’dan talimat alıp almadığı sorusuna da Şener “Yalçın’ı tanımadığı daha önce belirtmiştim” cevabı veriyor.

NEDİM ŞENER İSTEDİ, YALÇIN YAZDI

Nedim Şener’in savcılık sorgusunda ‘tanımıyorum’ dediği Soner Yalçın ile iki kez telefonla görüştüğü ortaya çıktı. 21 Ekim 2009 tarihinde yapılan telefon görüşmesinde Şener’in ‘üstad’ diye sözettiği Soner Yalçın’dan Hanefi Avcı lehine Odatv’de analiz yayınlamasını istiyor. Hanefi Avcı’nın Edirne Belediyesi’ni dinletip izletmesiyle ilgili sert bir eleştiri yazan Hurriyet yazarı Tufan Türenç’e bir yorumla cevap verilmesi isteğine Soner Yalçın olumlu cevap verince Şener “Tamam gözlerinden öpüyorum sağol...” diyor ve “Süper abicim hadi by by” cevabı alıyor. Bunun ardından Odatv’de Tufan Türenç’i eleştiren bir yorum yazı yayınlanıyor.

CEPTEN DEĞİL SABİTTEN GÖRÜŞELİM

Soner Yalçın ile Nedim Şener arasında dinlemeye takılan ikinci görüşme ise 02 Kasım 2009 günü yapılıyor. Soner Yalçın’ı arayan Nedim Şener, “Bi sabit telefon varmı?” diye soruyor. Soner Yalçın da yanında bulunanlara “Buranın telefonu kaç çocuklar” diye soruyor ve bulunduğu yerdeki sabit telefonun numarasını Nedim Şener’e veriyor. Şener cep telefonunu kapatıp sabit telefondan Yalçın’ı arıyor. Ancak özel görüşmenin içeriği tespit edilememiş.

Ahmet Şık: Soner’in böyle yazmasını İsrail istemiştir

• Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ahmet Şık’ın teknik takibe takılan konuşmaları sırasında, yine tutuklu Ergenekon soruşturması şüphelisi Soner Yalçın için ‘gazetecilik faliyetleri değil İsrail istihbaratıyla bağlantıları’ nedeniyle gözaltına alındığı ididası dikkat çekti. Emniyette susma hakkını kullanan gazeteci Ahmet Şık’ın savcılık sorgusu sırasında, Yalçın gözaltına alındıktan sonra 1 Mart’ta ‘Necati’ isimli bir şahısla yaptığı telefon görüşmesi de soruldu. Savcı Öz’ün, bu konuşmayı hatırlattıktan sonra “Necati isimli şahısla yapmış olduğunuz görüşmede Soner Yalçın’ın yazmış olduğu kitaplarla alakalı olarak ‘Böyle yazması istenmiştir’ demenizin nedeni nedir? Soner Yalçın’ın İsrail’le bağlantılı olduğunu söylemenizin nedeni nedir?” şeklindeki sorusu üzerine Şık’ın ‘Susma hakkını’ kullandığı görülüyor.

Gazetecilik mi yaptı?

İşte o konuşmadan bazı satır başları:

Necati: ... Soner konusunda çok dikkatli olun niye biliyor musunuz o konu da bizim elimizde çok yani o grupla bahsettiğin gruplardan değil de başka kaynaklardan çok önemli bilgiler var yani ondan...

Ahmet Şık: Öyle ben bir ara sizin büroya uğrarım o zaman yüz yüze konuşmuş oluruz

Necati: ... o yazdıkları kitaplar bilgiler kendisine ait değil şimdi ben onu mahkemeye çağırttırdım tamam mı orada benim yapmadığım bir soruşturmayı benden yaptı diye yazmış getirttik belgeleri.

Ahmet Şık: Çünkü böyle yazması istenmiştir ondan da o yüzden...

Necati: Hayır yazan zaten bir servis... Şu anda onun içeriye alınmasının sebebi gazetecilik değil servislerle bağlantısı var, tamam mı...

Ahmet Şık: Evet evet özellikle İsrail ile...

 

 

Kaynak: Star Gazetesi

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?