banner39

Nevruz'un iki yüzü: Gerginlik ve Eğlence-FOTO

İstanbul'da vali ve belediye başkanlarının da katıldığı Nevruz kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Şanlıurfa'daki kutlamalarda ise gerginlik vardı

Genel 21.03.2012, 15:00 21.03.2012, 15:24
Nevruz'un iki yüzü: Gerginlik ve Eğlence-FOTO

Topkapı Kültür Parkı'nda düzenlenen nevruz etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da katıldığı programda ateşin üzerinden atlandı ve yumurta tokuşturuldu. Kazlıçeşme'de pazar günü izinsiz yapılan eylemlere atıfta bulunan Vali Mutlu, çiçekleri soldurmak isteyenlere bu milletin fırsat vermeyeceğini belirtti.

Nevruz etkinliğine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun yanı sıra Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Selamet, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından etkinlikte nevruzun önemi hakkında konuşmalar yapıldı.

İstanbul Valisi Mutlu, törende yaptığı konuşmada, insanların bayrama ulaşma keyfini bayram öncesinde yaşadığını belirtti. Bayram geldiği gün yüreklerde farklı bir heyecan olduğunu dile getiren Mutlu, "Bayramın geldiği gün yüreklerde farklı bir heyecan olur. İnsanlar birbirleri ile kucaklaşırlar. Bayramın tadı buluşmada kucaklaşmadadır. Bayram insanlığın geleceğine hizmet eden önemli günlerdir. Bayram çok özeldir. Nevruz bu bayramlardan bir tanesidir. Geniş bir coğrafyada insanlar nevruza hazırlanırlar. Bu geniş coğrafyada herkes nevruzu büyük bir hasretle bekler. Halaylar çekilir türküler söylenir. İstiyoruz ki bütün insanlığın gönlünde sevgi çiçekleri tomurcuğa dönüşsün. Muhabbet bereket güzellikler artsın istiyoruz. Bizim duamız bu. Diliyoruz ki bu yeni gün ülkemizle birlikte bütün aleme güzellikler getirsin." dedi.

Konuşmasında Pazar günü Zeytinburnu'nda yaşanan olaylara da atıfta bulunan Vali Mutlu, "Bu güzel cennet bahçesinin bütün çiçekleri açsın ve koksunlar istiyoruz. Ama çiçekleri soldurmak çiçekleri hırpalamak üzere harekete geçenlere millet fırsat vermeyecek. İstiyoruz ki bu muhabbet daha derinleşsin. Sokağa çıkan birkaç bin kişinin huzuru bozmasına İstanbullu tahammül göstermiyor." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Mutlu ve beraberindekiler alanda yakılan ateşin üzerinden atladı. Daha sonra demir döven Mutlu, yumurta tokuşturdu. Program halk oyunları gösterileri ve mehter takımının konseri ile devam etti.

ŞANLIURFA'DA İSE GERGİNLİK VARDI

Şanlıurfa'da nevruz kutlamaları, olası saldırılar karşısında sıkı güvenlik önlemleriyle başladı. Kutlamaya girenlerin 3 aramadan geçtiği Şanlıurfa'da şuana kadar yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı. Katılımın 12 bini aştığı kutlamalara gelenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Dünkutlanan nevruz ile yükselen tansiyon dinmek bilmiyor. Van'da kutlamanın yapılacağı alanda patlayıcının ele geçirilmesi üzerine Şanlıurfa'da da güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarıldı. Kutlama alanında dün akşam saatlerinden itibaren kuş uçurtulmadı, kutlama alanı çevresinde polis adım adım nöbet tuttu. Platformun kurulmasına sabah 08.00'e kadar izin verilmedi. Kutlama alanına saat 10.00'a kadar hiç kimse alınmadı. Daha sonra bekleyenler sıra ile kutlamaya alındı. Kutlama alanına girmek için bayan ve erkekler için ayrı ayrı arama noktaları oluşturuldu. İçeri girenler iki veya üç aramadan geçirildi. Kimliklerin tek tek fotoğrafı çekildi, ardından kimlik sahibi kayıt altına alındı.

 

Ailesi olmadan nevruz alanına gelen çocukların içeri alınmadığı kutlamada, okul üniforması ile gelen öğrenciler geri gönderildi. Örgüt lehine slogan atanlar ise uyarıldı. Bu arada çevre illerden takviye kuvvetleri getirildi. Kutlama BDP İl Başkanı Fatma İzol ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın konuşması ile başladı. İzol, baskı ile susturulamayacaklarını belirtirken Öcalan, kutlama öncesi gözaltı olaylarına değindi ve 'özgür bir ortam' istedi.

ARANALAR GİRİŞTE GÖZALTINA ALINDI

Nevruz kutlamalar dün Viranşehir'de başladı. Gergin geçen günün ardından Viranşehir'de eyleme katılan bazı şüpheliler, bugün gözaltına alındı. Bazıları ise polise direnince yaka paça gözaltı yapıldı. Yaklaşık 20 kişinin gözaltına alındığı kutlama öncesi, gözaltıların devam ettiği gözlemlendi. Şu ana kadar yaklaşık 12 bin kişi geldi. İlçelerden katılım devam ediyor.

3 ELBİSE ÜST ÜSTE GİYENLERİN ÜSTÜ ÇIKARILDI

Kutlama öncesi en dikkat çeken nokta ise üzerine iki giysiden fazla giyenlerin kutlama alanına alınmaması oldu. Kutlama alanına gelenlerden bazılarının iki tişört, gömlek ve kazak üst üste giydikleri görüldü. Polis bu şekilde giyinenleri içeri almadı. Uygulama tepki çekerken, polis gerekçeyi bu şekildeki katılımcıların eylem sırasında tanınmamak için üstlerini çıkarması olarak açıkladı.

Öte yandan dün Şanlıurfa'nın ilçelerinde nevruz izinsiz kutlanmak istenmiş, polis buna müsaade etmemişti. İlçelerde çıkan olaylar sonucunda Viranşehir'de 15 polis hafif şekilde yaralanmış, 5'i bayan 32 gösterici gözaltına alınmıştı. Halfeti'de ise bir polis yaralanmış, 4 gösterici gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?