banner39

New York Times'tan Türkiye ekonomisi yazısı

New York Times gazetesi kredi kartlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini ve Türkiye'deki kredi kartı kullanım alışkanlıklarını anlatan bir yazı yayınladı

Genel 01.03.2014, 15:00 01.03.2014, 15:00
New York Times'tan Türkiye ekonomisi yazısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

New York Times gazetesinde Özcan Yüksel isminde bir Türk vatandaşının kredi kartı borçlarıyla ilgili bir yazı yayınlandı. Yazıda Türkiye'deki kredi kartı kullanım alışkanlıkları ve kredi kartı borçlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri ele alındı. 

Gazetede yer alan haberde Özcan Yüksel, 2001 yılında ilk kredi kartını almış. 32 yaşındaki Yüksel asgari ücretle çalışıyor. Toplam kredi kartı borcu 17 bin lira civarında olan Yüksel'in 2001 yılından bu yana borcu bitmiyor. Kredi kartı borcunu döndürebilmek için başka kredi kartları alan ve bunlardan çektiği paralarla diğer kartların borcunu ödemeye çalışan Yüksel, bir zaman sonra borcunun daha da arttığının farkına vardığını ifade ediyor. Yüksel'in maaşının dörtte biri boşandığı eşine nafaka olarak gidiyor, diğer dörtte biri kredi kartı borçları yüzünden bankalar tarafından kesiliyor. Kalan miktarla geçimini sağlamaya çalışan Yüksel, kendisini dikkatsi davranmakla suçlarken, bankaları da insanlara gelirinin üstündeki limitlere sahip kredi kartı vermekle suçluyor.

Yazıda Yüksel'in hikayesi kısaca anlatıldıktan sonra kredi kartı kullanımının ve kart borçlarının Türkiye ekonomisinin neresinde durduğuna dair çeşitli yorumlar yapıyor.

Gazete'de kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poors'un Türkiye ekonomisine dair raporuna da atıflar yapıldı. Raporda gelişen Türkiye ekonomisinde, kredi kartı kullanımının kontrol altına alınması gerektiği ifade ediliyor.

Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybettiği buna karşılık Merkez Bankasının faiz artışına gittiği ifade ediliyor. Türkiye'deki tüketicilerin bankalara olan toplam borcunun 131 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bu rakam Türkiye ekonomisinin yıllık büyüklüğüne oranla şimdilik tehlike oluşturan bir rakam gibi görünmüyor ancak gerekli önlemler alınmazsa Amerika'daki Mortgage krizinin bir benzerinin Türkiye için de gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?