banner39

Nikaragua'daki hükümet karşıtı protestolarda kan aktı

Nikaragua'da protestocular ile iktidar yanlısı silahlı gruplar arasındaki çatışmalarda biri ABD vatandaşı üç kişi öldü.

Genel 03.06.2018, 16:46 03.06.2018, 16:46
Nikaragua'daki hükümet karşıtı protestolarda kan aktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da protestocular ve iktidar yanlısı silahlı gruplar arasında devam eden şiddetli çatışmalarda farklı yerlerde biri ABD vatandaşı üç kişinin öldüğü bildirildi

Adli Tıp Kurumundan yapılan açıklamada, ABD vatandaşı Sixto Henry Vera'nın yanmış haldeki iki aracın arasında ölü halde bulunduğu ve yapılan incelemede Vera'nın kafasından kurşunla vurularak öldüğü belirtildi.

Vera'nın başkent Managua'da işlettiği barın sokağında iktidar yanlısı bir grubun saldırısına uğrayan bir arkadaşına yardım etmek için dışarı çıktığı, grubun Vera'yı darbettikten sonra kafasına kurşun sıkarak infaz ettiği iddia ediliyor.

Bu arada Kızılhaç örgütü aynı gün başkentin güneyindeki Mayasa şehrindeki çatışmalarda da iki sivilin vurularak hayatını kaybettiğini bildirdi.

NİSAN AYINDAN BU YANA 110'DAN FAZLA ÖLÜ

Ülkede nisan ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı protestolar ve şiddet olaylarında 110'dan fazla vatandaş ölmüştü.

Muhalefet, iktidar yanlısı silahlı grupların sokakalarda protestoculara ateş açtığını, geceleri şehirde dolaşarak soygunlar yaptığını ve çevreyi taciz ettiğini iddia ediyor.

PROTESTOCULAR OTEGA VE FSLN HÜKÜMETİNİN İSTİFASINI İSTİYOR

Nisan ayında hükümetin sosyal güvenlik reformlarına karşı yapılan protestolar büyük çaplı kitle eylemlerine dönüşmüştü. Protestocular Devlet Başkanı Daniel Ortega ve FSLN hükümetinin istifasını talep ediyor.

Nikaragua'da 1960'lı yılların başında kurulan FSLN, 9 Temmuz 1979'da Nikaragua'da Anastasio Somoza Debayle diktatörlüğünü devirerek iktidara gelmişti.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?