banner39

Noam Chomsky İstanbul'a geliyor

ABD'li düşünür, dilbilimci ve aktivist Prof. Chomsky Türkiye'ye geliyor.

Genel 22.09.2010, 13:50 22.09.2010, 13:50
Noam Chomsky İstanbul'a geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

7. Düşünce Özgürlüğü Buluşması kapsamında, Prof. Noam Chomsky İstanbul'a geliyor. Chomsky, 9-10 Ekim arasında Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde düzenlenen etkinliklere katılacak.

Buluşma'nın "onur konuğu" Chomsky, etkinlikte açılışı yapacak, Quo Vadis? (Nereye) adlı bölümde geleceğe ait görüşlerini açıklayacak. İkinci gün öğleden sonra ise "Oluşan Dünya Düzeninde Demokrasi ve Haklar" başlıklı bir konferans verecek, soruları cevaplayacak.

Konuklar

Buluşma'ya ABD'li uluslararası hukuk uzmanı, Irak Dünya Mahkemesi'nde iddia makamında oturarak ABD'nin savaş suçu işlediğini söyleyen, BM Özel Raportörü olmasına karşın İsrail'in hak savunuculuğu nedeniyle Filistin ve İsrail topraklarına girmesini engellediği Prof. Richard Falk da katılıyor.

Önde gelen konuklardan biri de Uluslararası PEN'in uluslararası sekreteri Eugene Schoulgin. Programın diğer konukları şöyle:Andrew Gardner B. Britanya (Uluslararası Af Örgütü, Türkiye Raportörü) , Corinne Kumar Hindistan (El Taller- Tunus) , Edik Bagdasaryan Ermenistan (Gazeteci), Emin Huseynov Azerbaycan (Gazeteci), Herbert Docena Filipinler (ABD'de öğrenci), Hilal Elver Türkiye (Prof., Devletler Hukuku), Irakli Kakabadze Gürcistan (Yazar), Ivan Bedrov Bulgaristan (Gazeteci), Jayan Nayar Pakistan (Dr., Devletler Hukuku), Judith Chomsky ABD (Avukat, aktivist), Konstiantyn Kvurt Ukrayna (Gazeteci), Kristin Schnider İsviçre (Yazar, PEN) , Neşe Yaşın Kıbrıs (Şair, Edebiyatçı), Oleg Panfilov Rusya (Gazeteci), Takeaki Hori Japonya (Yazar, PEN).

Şık-Mavioğlu davasını da izleyecekler

Buluşma'nın konukları, 8 Ekim'de, saat 15:00'te gazeteciler Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu'nun Ergenekon soruşturması ve davasıyla ilgili yazdıkları kitap nedeniyle yargılandıkları davayı da izleyecek. İki gazeteci, bu kitap nedeniyle "mahkemenin seyrini etkilemek"le suçlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?