banner15

Nobel Kimya Ödülü 'Süper mikroskop'un

Yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkan veren mikroskop teknolojisini geliştiren biri Alman üç uzman, bu yılki Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü

Nobel Kimya Ödülü 'Süper mikroskop'un

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkan veren mikroskop teknolojisini geliştiren biri Alman üç uzman, bu yılki Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü.

Alman uzman Stefan Hell ile ABD'li Eric Betzig ve William Moerner, "yapılandırılmış aydınlatma mikroskopi teknolojisini" geliştirdi. Ödül gerekçesinde, "uzmanların çığır açan çalışması mikroskoplara nano boyutunu açtı" denildi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, uzmanların 880 bin euro değerindeki ödülü paylaşacağını açıkladı. Stefan Hell, Göttingen'deki Max Planck Biyofizik Kimya Enstitüsü'nün başkanlığını yapıyor.

Nobel Kimya Ödülü geçen yıl "karmaşık kimyasal sistemlerin daha iyi anlaşılması için sanal modeller geliştiren" Martin Karplus, Michael Levitt ve Arieh Warshel isimli araştırmacılara verilmişti. 2014 Nobel ödüllerini kazananlar, bu hafta içinde duyuruluyor.

Geçtiğimiz günlerde de aydınlatmada enerji tasarrufu açısından çığır açan ve kısaca LED olarak anılan "ışık yayan diyot" teknolojisini geliştiren Japon uzmanlar Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura ise Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştü.

Nobel barış ödülünün sahibi ise cuma günü açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 14:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35