banner15

Nobelli ekonomist '%50 resesyon' dedi

Nobel ödüllü ekonomist Michael Spence, küresel ekonominin yüzde 50 ihtimalle resesyona gireceğini söyledi, bugün konuşacak olan Fed Başkanı Ben Bernanke'nin de çok fazla hareket alanı olmadığını vurguladı.

Nobelli ekonomist '%50 resesyon' dedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nobel ödüllü ekonomist Michael Spence, Avrupa ve ABD'deki yavaşlamalara dikkat çekerek, küresel ekonominin yüzde 50 ihtimalle resesyona gireceğini söyledi.

ABD ve Avrupa ekonomilerindeki büyüme problemlerine dikkat çeken Nobel ödüllüekonomist Michael Spence, küresel ekonominin resesyona düşme ihtimalinin yüzde 50 olduğunu savundu. Bloomberg televizyonuna verdiği röportajında oldukça endişeli olduğunu söyleyenSpence, Avrupa ve Amerika'nın birlikte düşüşe geçmesinin, Çin'deki büyümeyi de etkileyeceğini ve ondan sonra da diğer gelişmekte olan ekonomilere hızla sıçrayacağını belirtti. Spence,bu senaryonun yüzde 50 ihtimalle gerçek olabileceğinin altını çizdi.

Milliyet'in haberine göre, Spence'in Merkez bankası liderlerinin Jackson Hole'daki Fed sempozyumunun hazırladığı esnada gelen açıklamaları, Citigroup Inc.'den UBS AG'ye kadar birçok kuruluşun küresel büyüme tahminlerini aşağı çekme kararını da izlemiş oldu. Nobel ödüllü ekonomist, Çin'in teşvik paketleriyle yumuşatmayı başardığı 2008'deki finansal krizin aksine, bu krizin ülkenin iç piyasalarını vurabileceğine dikkat çekti. Spence, "Çin'in gelişmiş ülkelerden gelen taleplerdeki kayıbı telafi edecek durumda olmadığını" savundu.

Çin'deki enflasyon oranlarının yüzde 6.5'larla 3 yılın zirvesinde seyrettiğini hatırlatan Spence, bu sebeple Çin'in daha fazla kredi genişlemesine gitmekten uzak durmaya çalışacağını belirtti.

2001'de Nobel ödülü kazanmış olan ve New York Üniversitesi'nde profesörlük yapan Michael Spence, bugün Jackson Hole'da konuşacak olan Fed Başkanı Ben Bernanke'nin de çok fazla hareket alanı olmadığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35