banner39

Norveç'in kıyamet için tohum sığınağı!

Svalbart Küresel Tohum Sığınağı, diğer adıyla kıyamet sığınağı Norveç’in Kuzey Kutbu yakınlarındaki Spitsbergen adasındaki dağın içinde yer alıyor.

Genel 19.03.2016, 16:03 19.03.2016, 16:03
Norveç'in kıyamet için tohum sığınağı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2008 yılında faaliyete geçen Svalbart Küresel Tohum Sığınağı, kapılarını ilk kez fotoğrafçılara açtı.

 

Norveç, bu sığınağı yeryüzünde bulunan tüm tarım türlerinin tohumlarını saklamak için inşa etti. ‘Svalbard International Seed Vault’ adı verilen bu sığınak, büyük bir kıyamet senaryosu için tasarlandı ve bu sebepten Kıyamet Sığınağı adı verildi.

Dünya genelinde tarımı iklim değişikliği, meteor çarpması, nükleer savaş ya da doğal afetler gibi felaketlerden korumak için tasarlanan sığınak, olası bir felaket durumunda tedbir için kurulan ilk önlem merkezi.

Dağın 130 metre içine inşa edilen sığınaktaki tohumlar, donmuş topraklarlar korunuyor. Elektrik kesintisi ya da tüm güç kaynaklarının devre dışı kalması durumunda dahi tohumlar bozulmadan donmuş halde 200 yıl kalabilir.

120 metrelik alana kurulu Küresel Tohum Sığınağı, 4 binde fazla bitki türüne ait 860 bin tohuma ev sahipliği yapıyor. Sığınak yaklaşık 5 milyon dolara mal olmuştu.

2015 yılının sonunda Suriyeli bir araştırmacı, ülkesindeki savaş ve çatışmalardan zarar gören tohum bankasını onarmak ve kaybettikleri tohum türlerini geri yerine koyabilmek için Küresel Tohum Sığınağı’na daha önce verdiği tohumları geri aldı. Bu, tohum sığınağından alınan ilk tohum.

Küresel Tohum Sığınağında her ülkeden tohum var. Hiçbir ülke dışarda bırakılmıyor. Uluslararası krize neden olmasına rağmen Kuzey Kore’den bile tohum alındı.

Sığınağın tüm finansal ihtiyaçları Norveç hükümeti ve Crop Trust kuruluşu tarafından finanse ediliyor. Tohumlara ulaşmak isteyenler özel kodlarla kilitli 5 kapıdan geçmek zorunda çünkü tohumlar, sayısız güvenlik önlemiyle korunuyor. Küresel Tahıl Çeşitliliği adlı bir kuruluş, sığınağın tüm güvenlik önlemlerini aldı. Sığınağa yılda 3 ya da 4 kez tohum alımı yapılıyor.

Yetkililer, Küresel Tohum Sığınağı’nın yeryüzündeki tohum türlerini korumada ve tarımsal faaliyetleri zarar görmüş ülkelere tarım desteği sağlamada hayati bir rol oynağını belirtti. Buna örnek olarak da, Suriye’ye iade edilen tohumları gösterdi. Küresel Tohum Sığınağı sayesinde Suriye kaybettiği tohumlara tekrar kavuştu. Şu anda içinde sayısız tohum barındıran sığınağın yeni tohumlara da yeri var.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?