banner39

Not artışı ters tepebilir

Kredi derece notunun yükseltilerek, yatırım yapılabilir seviyeye çıkmasının dört gözle beklendiği Türkiye ekonomisinde, olası bir not artışı sonrası işler beklendiği kadar iyi gitmeyebilir.

Genel 31.07.2012, 02:24 31.07.2012, 02:24
Not artışı ters tepebilir

Türkiye’nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi halinde, yurtdışı borçlanma maliyetlerinin düşmesiyle dış finansmana erişimin kolaylaşacağı, cari dengede bozulma ve dış borçta artış meydana getirmesi bekleniyor.

Renaissance Capital raporunda, politika müdahalesi olmadan gelebilecek olası bir not artışının, Türkiye için orta vadede olumsuz olabileceği belirtildi.

Politika müdahalesi olmadan ilk etapta Türk Lirası’nda değerlenme görüleceği fakat yurtdışı borçlanma maliyetlerinin hızlı bir şekilde aşağı gelmesinin beklendiği vurgulandı.

Fazla borçlanmanın, hızlı GSYİH artışının yanı sıra, yüksek tüketim, yüksek cari açık ve yüksek dış borca neden olacağı bildirildi.

Fitch’den gelebilecek olası bir not artışının yakın dönemde kaçınılmaz olduğu kaydedilirken, haber üzerine hisselerde ralli görüleceği fakat not artışından çeyrek dönem sonra düşüş görüleceği dile getirildi.

Türkiye’ye para akışının hızlanmasıyla Türk lirasının güçleneceğinin bildirildiği raporda, faiz oranlarının birkaç puan daha düşeceği öngörüsünde bulunuldu.

Ucuz borçlanmanın güçlü Türk lirasıyla birleşmesinin Türkiye’nin dış açığını daha da kötüleştireceğinin vurgulandığı raporda, Merkez Bankası’nın, Türk lirasındaki olası değerlenmeyi kontrol altına alması borç verme büyümesini dizginlemesi durumunda not artışının Türkiye’yi daha istikrarlı bir ekonomi haline getireceği yorumunda bulunuldu.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?