NSA listesine Fransa ve El-Cezire de eklendi

Snowden tarafından sızdırılan ve yeni açıklanan bilgilere göre NSA, Fransa'ya ve El-Cezire'ye karşı da casusluk faaliyetleri yapmış.

NSA listesine Fransa ve El-Cezire de eklendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelerden birine göre NSA, Fransa Dışişleri Bakanlığının, büyükelçilik ve konsolosluklarının çok güvenli olarak bilinen bilgisayar ağına girmeyi başarmış. Alman haftalık dergi 'Spiegel'de bildirildiğine göre 2010 Haziran tarihli bir resmi NSA belgesi, Fransa'nın tüm büyükelçiliklerini, konsolosluklarını ve Paris'teki merkezini birbirine bağlayan iletişim ağına girerek takib ve kayıt işlemi yapıldığını ortaya koyuyor. Belgede Fransız ağlarına girilmesi büyük bir başarı olarak kaydedilmiş.

Ayrıca bu belgede Fransız ağına ait daha çok 'hassas noktalara giriş' yapıldığı belirtiliyor. NSA bu takiblerle Fransız Dışişleri Bakanlığı serverinde kayıtlı bulunan adreslerden oluşan bir liste hazırlamış. 2010 Eylül ayında hazırlanan bir listeden anlaşıldığına göre NSA, Waşington'daki Fransız temsilciliklerini ve BM'deki temsilciliklerini hedef almış. Sözkonusu temsilciliklerin bulunduğu binalara NSA teknikerleri dinleyici böcekler yerleştirmişler.

Bu yılın Haziran ayı sonunda Snowden'ın sızdırdığı bilgilerle NSA'nın AB'ye ait Waşington'daki, New York'taki ve Brüksel'deki binalarına dinleyici böcekler yerleştirdiği ortaya çıkmıştı. O tarihten beri NSA'nın kamuoyuna duyurulan Uluslar arası casusluk faaliyetlerine her gün bir yenisi ekleniyor.

EL-CEZİRE DE TAKİB ALTINDA

Spiegel dergisinin haberine göre Amerikan istihbarat örgütü NSA, Arap haber kanalı El-Cezire'yi de takib etmiş. Kaynak olarak gösterilen NSA belgesinde El-Cezire'den elde edilen bilgiler kaynakları istihbarat bakımından büyük bir potansiyel olarak ifade edilmiş ve takib ve kontrol hedefleri olarak kaydedilmiş. El-Cezire'den elde edilen belgeler daha sonra analiz yapılması için NSA'nın diğer uzman bölümlerine aktarılmış.

El-Cezire'nin halen takibinin devam edip etmediği ve hangi genişlikte takib edildiği konusunda sızdırılan belgede ayrıntılı bir bilgi bulunmadığı kaydedildi. Aynı belgede NSA tarafından bir başarı örneği olarak Rus Hava Yolları Aeroflot'un kayıt sistemine nasıl girildiği ve takib edildiği de ayrıntıları belirtilmeden anlatılıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 11:08
banner53
YORUM EKLE

banner39