banner39

Nüfus kayıtlarında 'gizli soy kodu' iddiası

Çocuğunu İstanbul'daki Ermeni okuluna kaydettirmek isteyen Ermeni aile, "gizli soy kodu" diye bir uygulamanın varlığından haberdar oldu

Genel 01.08.2013, 16:41 01.08.2013, 16:47
Nüfus kayıtlarında 'gizli soy kodu' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nun bir yazısı Türkiye'de yaşayan azınlıklar için "kod" kullanıldığını ortaya çıkardı. İddiaya göre, 1923 yılında Lozan'da azınlık statüsü tanınan Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler'e 1, 2 ve 3 şeklinde kodlar verilmiş durumda.

AGOS gazetesinden Ferda Balancar imzalı habere göre, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarından birinin imzasını taşıyan resmi yazıda, 1923 yılından bu yana ‘vukuatlı’ nüfus kayıtlarının "soy kodu" taşıdığı belirtiliyor. Aynı yazıda soy koduna örnek olarak  "Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2’dir" ifadesi yer alıyor.

Habere göre, İstanbul’daki bir Ermeni anaokuluna çocuğunu kaydettirmek isteyen bir ebeveyn, okul müdürlüğünden, yasal mevzuat gereği "Milli Eğitim’den okula kayıt yaptırmanızda bir sakınca olmadığına dair resmi izin belgesi alın." talebiyle karlaştı.  

Avukatı aracılığıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvuruda bulunan aile Müdür Yardımcılarından Ahmet Molak'ın "Soy Kodu" ifadelerini içeren yazısıyla karşılaştı.  

Molak’ın imzasını taşıyan resmi yazıda şu ifadeler yer alıyor:İddiaya göre aile şu an "Evet sizin gizli soy kodunuz 2’dir, çocuğunuzu Ermeni okuluna kaydettirebilirsiniz" demesini bekliyor.

AZINLIKLARA VERİLEN NUMARA

Radikal'den İsmail Saymaz'a konuşan bir nüfus idaresi yetkilisi, "soy kodu" uygulamasının Lozan’da azınlık statüsü tanınan Rum, Ermeni ve Yahudiler için söz konusu olduğunu, Rumlara 1, Ermenilere 2, Yahudilere de 3 kodunun verildiğini söyledi. Üç grup dışındaki topluluklara kod verilmediğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?