Numan Kurtulmuş: AB ile pazarlık yapmayız

Hükümet sözcüsü Kurtulmuş, mülteciler için Almanya'dan 5 milyar euro istendiği iddialarını "AB ile mülteciler üzerinden pazarlık yapmayız" sözleriyle yalanladı.

Numan Kurtulmuş: AB ile pazarlık yapmayız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı.

Çankaya Köşkü'ndeki toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş kameralar karşısına geçerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş'a Suriyeli sığınmacılar için Almanya'dan 5 milyar euro istendiği istendiği iddiası soruldu.

"Bu zengin ülkelerden biz daha zengin olduğumuz için kapımızı açarak bu insanlara ev sahipliği yapmadık. Gönlümüz zengin olduğu için bunu yaptık" diyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Dolayısı ile biz Avrupa Birliği ile ya da başka bir yerle hiç bir şekilde herhangi bir şekilde mülteciler üzerinden bir pazarlık yapmayız. Bunu şimdiye kadar devam ettirdiğimiz tavrın bir parçası olarak sürdürürüz. 

Ama sonuç olarak 8 milyar dolarlık bir maliyet var. Kimse bu meseleyi doğunun meselesi olarak görmesin. Bu insanlığın meselesi. Bu katkı Türkiye'nin bütçesine yapılacak bir katkı değildir. İnsani krize karşı yapılacak bir katkıdır."

"BUGÜN İMZALANDI, YÜRÜRLÜĞE GİRECEK"

Türkiye'nin hem yasa dışı göçle mücadele etmek hem de bu yasa dışı göçün içerisinde yabancı savaşçılarla mücadele etmeye mecbur olduğunu belirten Kurtulmuş, bu nedenle sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla Sınır Güvenliği Kanun tasarısı hazırlandığını hatırlattı.

Kurtulmuş, tasarının Başbakanlık'ta beklediğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Bu etkin mücadelede vakit kaybına maruz kalmamak için Başbakanlık'ta bekleyen bu yasa tasarısı, günü geldiğinde parlamentoya sevk edilmek üzere şu aşamada ektin sınır yönetiminin koordinasyonunun sağlanması için bir Bakanlar Kurulu Yönetmeliği bugün itibariyle imzalanmış ve bundan sonra da yürürlüğe girecektir."

İNSAN KAÇAKÇILIĞINA YÖNELİK TEDBİRLER

Başbakan Yardımcısı, toplantıda çok sayıda mültecinin ölümüne neden olan insan kaçakçılığına yönelik tedbirler alınmasına da karar verildiğini belirtti ve şunları kaydetti:

"İnsan kaçakçılığının bir terör suçu olarak görülmesi, organize suç kapsamına alınması ve bu anlamda mesela insan kaçakçılığında kullanılan malzemelerin müsadere edilebilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması ve bu suçların cezalarının hem artırılması hem de katalog suçlar haline getirilmesi gibi birtakım yasal
tedbirler üzerinde durulması prensip olarak kararlaştırılmıştır."

"ARINÇ'IN KİŞİSEL GÖRÜŞÜ"

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bir televizyon kanalına yaptığı açıklamayı değerlendiren Hükümet Sözcüsü, "Sayın Arınç kendi görüşlerini ortaya koymuştur. Bu kişisel görüşlere karşı bizim söyleyecek bir şeyimiz yok, takdir kamuoyunundur" diye konuştu.

"TERÖRÜ EN KISA SÜREDE BİTİRECEĞİZ"

Kurtulmuş, terörle mücadeleye de değindi. Terörle mücadelenin ekonomik ve sosyal boyutu olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Mardin ziyareti sırasında Başbakanımız master planı teferruatlı olarak halkımızla paylaşacak. Çok kısa bir süre içinde terörü bitireceğiz ve hızlı bir restorasyon sürecini yapacağız" şeklinde konuştu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 20:31
banner53
YORUM EKLE

banner39