Nur çeşmesinden şerbet aktı

Malatya'da yapılan Nur çeşmesinden iftardan sahura kadar meyve özlü şerbet akıyor.

Nur çeşmesinden şerbet aktı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Malatya'da Ramazan-ı Şerif dolayısıyla başlatılan çeşmeden şerbet akması vatandaşların büyük ilgisini çekti.

Malatya Belediyesi tarafından, Bosna-Hersek'teki benzerinden esinlenilerek yapılan merkez PTT önündeki Nur çeşmesinden Ramazan ayı dolayısıyla iftardan sahura kadar meyve özlü şerbet akıyor.

Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimarisini anımsatan ve üstü ahşap çeşmenin musluklarından akan kırmızı renkli içeceğe vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Halkın takdirini toplayan uygulamanın sadece ramazan ayında değil, bayramlarda ve kandillerde de yapılarak geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

Malatya Belediyesi Fuarcılık Genel Müdürü Murat Nalçacı, çeşme başında yaptığı açıklamada, Ramazan'daki bir takım geleneksel etkinliklerin önemi bizler için çok büyük. Bunlardan bir tanesi de şerbet kültürüdür. Bilindiği gibi şerbet insanın en önemli anlarından biri olan nikah anında ve Ramazan ayında dağıtılmaktadır. Biz de bu geleneği yaşatmak amacıyla bu uygulamayı başlattık. Şerbet adetini nesilden nesile aktarılmasını hedefliyoruz. Çok ciddi ve yoğun bir ilgi var. Her gün ortalama 500 litre şerbet ikram edeceğiz. Ramazan boyunca 500 litre şerbeti doya doya içecekler." dedi.

Ramazanın böyle çeşitli etkiliklerle daha da zenginleştirilmesi gerektiğini kaydeden Nalçacı, "Meyve özleri ve şerbet baharatlarıyla yapılan şerbetimiz tükendikçe üzerine takviyeler yapacağız. Çünkü iftardan sonra çeşme başında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Bu etkinliğin çok büyük maliyeti olmadı. Ramazan boyunca sürekli akacak şerbetle vatandaşın ağzını tatlandıracağız" şeklinde konuştu.
 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2010, 05:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER