banner39

Obama ve Ruhani yüz yüze görüşebilir

Ruhani ve Obama'nın BM toplantılarında yüz yüze görüşmesi durumunda 1979'dan sonra ilk defa ABD ve İran liderleri görüşmüş olacak...

Genel 17.09.2013, 08:12 17.09.2013, 09:20
Obama ve Ruhani yüz yüze görüşebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve ABD Başkanı Barack Obama arasında geçtiğimiz günlerde gerçekleşen mektuplaşmanın ardından iki liderin önümüzdeki hafta, New York'ta, Birleşmiş Milletler (BM) toplantılarında yüz yüze görüşebileceği öne sürülüyor.

Görüşmenin gerçekleşmesi durumunda, 1979 İran devriminin ardından, Obama ve Ruhani, iki ülkenin yüz yüze görüşen ilk liderleri olacaklar. İki ülke arasında en son üst düzey görüşmeler 1977 yılında ABD Başkanı Jimmy Carter ile İran Şahı Rıza Pehlevi arasında gerçekleştirilmişti.

Geçtiğimiz pazar günü, Başkan Obama'nın ABC Televizyonu'nda İran lideri Ruhani ile mektuplaştıklarını doğrulaması ve aralarında nükleer silahlanma konusu ile Suriye meselesi üzerinde diplomatik açılımın olduğunu netleştirmesi iki liderin bir araya gelecekleri yönündeki iddiaları güçlendirdi. Ancak Obama, yaptığı açıklamalarda İran'la müzakere etmenin her zaman zor olduğunu ve yeni seçilmiş Ruhani'nin de bu durumu birden bire kolaylaştırabileceğini düşünmediğini söylemişti.

Obama ayrıca, nükleer silah meselesinin bölgenin istikrarı ve İsrail'in güvenliği açısından kendileri için kimyasal silah probleminden çok daha ciddi bir konu olduğunu dile getirmişti.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?