banner15

Obama'nın beyin avcıları Türkiye'de proje arıyor

Amerikan Başkanı Obama'nın başlattığı 'Küresel Girişimcilik Programı'nda sıra Türkiye'ye geldi. Beyin avcılarının yapacağı yarışmayla 10 parlak proje seçilecek.

Obama'nın beyin avcıları Türkiye'de proje arıyor

Nisan 2010... Beyaz Saray... ABD Başkanı Obama konuşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 200 girişimci dinliyor. Aralarında Doğuş Grubu'nun sosyal sorumluluk projesi Finansal Okur yazarlık Girişimi "Para Durumu"na liderlik eden Özlem Denizmen de var. Endeavor girişimci şirketlerinden Pozitron, Airties, Yemeksepeti.com da. ÖzellikleMüslüman ülkelerde girişimciliğin desteklenmesi için 'Küresel Girişimcilik Programı' başlatan Obama söze Başbakan Tayyip Erdoğan'la başlıyor; "Buzirve bir başlangıçtı. Hatta bugün size sevinçle söylemek isterim ki; az önce Türkiye Başbakanı Erdoğan bir sonraki zirve için bizi Türkiye'de ağırlamak istediğini bildirdi."
Küresel Girişimcilik Zirvesi'nin ilki Obama'nın isteğiyle geçen yıl Amerika'da yapıldı. Obama Müslüman ülkelerden gelen başarılı girişimcileri Beyaz Saray'da kabul etti. Bu girişimcilerden bazıları Silikon Vadisi'ne gidip Microsoft, Apple, Oracle gibi bilişim devleriyle tanıştılar. ABDDışişleri Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Global Girişimcilik Programı yetkilileri Endonezya'da,Mısır'da organizasyonlar yaptılar. Şimdi Türkiye'deler... Programın başında bulunan Steven R. Koltai'nin hayatı da başlı başına bir girişim öyküsü.

Göl kenarından Obama'ya ulaştı
Obama meşhur Kahire konuşmasını yaparken Steven R. Koltai, Maine kasabasında göl kenarındaki evinde onu dinliyor. Başkan girişimcilikten bahsedince, emekliliğinin tadını çıkaran Koltai'nin içi kıpır kıpır oluyor. Ertesi gün hemen ABD Dışişleri Bakanlığı'na mektup yazarak çalışmak istediğini belirtiyor. İşe başlıyor. 'Global Girişimcilik Programı'nın direktörlüğüne getiriliyor.
O günden bu yana Amerikan devleti adına çeşitli ülkelerde girişimcilik hikâyelerinin peşinde iz sürüyor. Geçen hafta da İstanbul'daydı. Aralık ayında girişimci ve yatırım fonlarından oluşan bir grubu Türkiye'ye getirecek. Yaratıcı fikri olan Türk girişimcileriyle buluşturacak. Programın Türkiye ayağıyla ilgilenenler www.gep-turkey.org sitesinden bilgi alabilirler.

Üç temel ülkede başladı
Neden Türkiye'desiniz?
Ofisimin kapısında, 'Girişimcilik vasıtasıyla dünyada barış' yazan bir tabela var. Bana göre insanların barış içinde yaşamasının yolu bir işlerinin olmasından geçiyor. Girişimcilik şu ana kadar kanıtlanmış en iyi iş yaratma alanı. İş, politik ve sosyal huzurun sağlanmasına yardımcı olan en iyi tutkaldır. Ben de bir girişimciydim. Şirketimi satıp, Los Angeles'tan Maine'e taşındım... Şiddet görmüş kadın ve çocukların dil öğrenmesi için bir girişim başlattım.
Peki Obama ile yollarınız nasıl kesişti?
Televizyon izlerken, Obama'nın  Kahire konuşmasının görüntüleri yansıdı. Ünlü konuşmasında, "Biz girişimcilikle ilgili bütün tecrübemizi ve bilgimizi Müslüman dünyayla ilişkilerimizi daha iyi yapabilmek için kullanacağız" diyordu. Hemen Dışişleri Bakanlığı'na mektup yazıp çalışmak istediğimi söyledim.
Kendinizi dünyayı gezerken buldunuz...
İlk projem ABD'deki girişimcilik zirvesi oldu. Çoğunluğu Müslüman ülkelerden başarılı 200 civarında girişimci Amerika'ya geldi. Zirvenin son gününde de Dışişleri Bakanımız Hillary Clinton, Global Girişimcilik Programı'nın başlatıldığını anons etti. Başlangıçta üç temel ülke seçildi. Mısır, Endonezya ve Türkiye'de çalışmalarımıza başladık.

Türkiye'den 10 fikir seçilecek
Türkiye'de girişimcilere nasıl ulaşacaksınız?
Aralık ayında bir heyetle Türkiye'ye geleceğiz. Bunların içinde girişimciler ve fonlar olacak. Programı birlikte yürüttüğümüz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'yla (TEPAV) girişimcilere ulaşacağız.  Girişimcilik eğitimi vereceğiz. Melek yatırımcı network'ünü paylaşacağız. Girişimciler bize iş planlarını anlatacaklar.  Yarışma düzenleyeceğiz.
Nasıl bir yarışma bu?
Teknolojik olan girişimler ve teknolojik olmayan girişimler olmak üzere iki kategoride bir yarışma yapacağız. İnternetle ilgili işleri de dinleyeceğiz tarımla ilgili iş fikirlerini de. Bir juri oluşturacağız. Jüride Türkler de olacak. Önce bir yarı final yapılacak. Bu yarı finale 50 girişimci katılacak. Bunlar arasından seçilen 10 proje daha sonra finalde yarışacak. 
Finale kalan girişimcileri ne tür fırsatlar bekliyor?
En başarılı iş fikirlerini seçeceğimiz yarışma Türkiye'de ulusal bir televizyonda yayınlanacak. Endonezya'da yaptığımız yarışmaya 500 girişimci katıldı. Bu 10 projenin sahibi para ödülü yanısıra, eğitimler alacak. İşbirliği imkanları için Silikon Vadisi'ne gidip Oracle, Apple, Microsoft gibi bilişim devleriyle görüşecekler. Beğenilen projelere melek yatırımcılar, özel sermaye fonları yatırım yapacak. Ama en az bunun kadar önemli olan diğer boyutlar var. Seçilen projeler küresel ağa girdikleri için global pazara açılacaklar. Mesela yazılım işi yapıyorsa Microsoft, Cisco gibi bilişim devlerinin yazılımlarını kullanarak işlerini geliştirmeleri sağlanacak. Müşteri bulabilmeleri için randevular alınacak, kendilerini anlatmaları için Amerika'da road showlara çağrılacaklar.
Özel görüşmeler olacak mı? 10 proje arasına giremeyecek olanlar için de fırsatlar olacak mı?
Yarı finale kalan proje sahipleriyle?yarım saatlik özel görüşmeler de yapacağız. Mısır ve Endonezya'da özel sermaye fonu ve girişimciler beğendikleri şirketlere sermaye koydular. Türkiye'de de bu olacaktır mutlaka. 

Los Angeles'da da para kıt
Türklerde girişim ruhu var. Fakat finansman kaynaklarına ulaşmak zor.
Sermayeye ulaşmak her yerde zor. Kaliforniya'daki işime fon bulabilmek için 200 kadar sunum yaptım. Başlangıç sermayesi İstanbul'da ne kadar zor bulunuyorsa, emin olun Los Angeles'ta da o kadar zor.
Bu anlamda angel investor (Melek yatırımcılar) çok önemli. Bunlar yeni başlayan şirketlere para koyuyorlar. Şu anda Amerika'da yeni kurulan şirketlerin yüzde 90'ı melek yatırımcılardan fon sağlıyor. Dünyada iş yapma modeli buna doğru gidiyor.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 07:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Y
Hasan Y - 8 yıl Önce

Fikir calmak icin yarisma acmislar. Amerikalilar cikari olmadan gunahini bile vermek icin gelmez. Bati dunyasinin bir tek Allahi vardir o da paradir. Gerisi teferruat. Onlar yuz almadan bizimkilere bir bile vermezler.

banner39

banner36

banner37

banner35