banner39

Öcalan: Asker 'savaşı tırmandırın' dedi

Öcalan, yayımlanan yeni bir kitapta askerin 2000 yılında kendisine gelerek 'savaşı tırmandırın' dediğini iddia etti.

Genel 24.01.2011, 09:07 24.01.2011, 09:07
Öcalan: Asker 'savaşı tırmandırın' dedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK lideri Abdullah Öcalan, İmralı günlerinin anlattıldığı kitapta, 2000 yılında kendisiyle görüşen heyetteki komutanların, devlet tarafından “dikkate alınmak için” savaşı tırmandırmasını önerdiklerini açıkladı.

Taraf Gazetesi'nden Kurtuluş Tayiz'in haberine göre, Öcalan kitabında askerlerin kendisine 'savaşı tırmandırın' diye yazdı.

SAVAŞI TIRMANDIRIN

“Öcalan, İmralı’da tansiyonun giderek tırmandığı o günlerde 2000 tarihinde İmralı’da yaşadığı bir olayı ‘Burada işte bunları yaşadım’ sözleriyle anlattı: ‘2000’in başında burada sorguya katılan yetkililer gelmişti. Bazıları komutandı, yetkili olarak konuştu. Bana; ‘siz güçlerinizi sınır dışına çektiniz, tek taraflı adım attınız, bundan sonra da tek taraflı adım atacaksınız. Ancak ordu, devlet sizi dikkate almaz’ diyordu. Ben, devletin politikasını sordum. Onlar da ‘devlet bu düşük yoğunluklu savaşla sizi dikkate almaz, savaşı tırmandırın, daha ciddi bir savaş verin o zaman dikkate alınırsınız, sizi dikkate almak zorunda kalırlar’ diyordu. Kelimesi kelimesine böyle değildi ama öz itibariyle böyle söylemek istiyorlardı. Yani savaşı orta yoğunluktaki bir düzeye çekmemiz halinde devletin bizi dikkate almak zorunda kalacağını belirtiyordu. Tabii ben savaşı tırmandırmadım. Bunu çekindiğim ya da korktuğum için de böyle yapmadım, samimiydim, sorunun böyle çözüleceğine inanıyordum.” (8 Temmuz 2009)


banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?