Öcalan hükümete üç öneri sunmuş

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Öcalan'ın üç önerisi olduğunu, bunları hükümete ilettiğini belirterek, şimdi cevap beklediklerini söyledi

Öcalan hükümete üç öneri sunmuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı.

Özgür Gündem Gazetesi'ne konuşan Demirtaş, Öcalan'ın hükümete sunduğu teklifler hakkında şunları söyledi:

1. ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN ARABULUCU KİŞİLER

"Üç başlık şeklinde ifade ediyor kendisi: 'Birincisi, devlet ve toplum içinde her türlü şiddetin tasfiye edilmesinde rol oynayacak her kişiye ve kuruma kolaylık sağlanmalı ve bu bir yasal düzenleme - örneğin Terörle Mücadele Kanunu'yla olabilir - olabilmelidir. Şiddetin tasfiyesinde rol oynayacak kişilere, sivil toplum kuruluşlarıyla, medyayla, akademisyenlerle görüşme, başka siyasi heyetlerle temas kurma imkanlarının sunulması gerekiyor. Öcalan da şiddetin tasfiyesi konusunda rol oynayacaksa -ki kendisi bu konuda samimidir- o halde elinde yeterince olanak ve araç olmalıdır."

2. DÜZ OVADA SİYASET ŞARTLARININ OLUŞTURULMASI

"İkinci konu ise; demokratik siyaset ayağıdır. Bu konuda Sayın Öcalan, 'Madem ki şiddeti tasfiye edeceğiz, şiddeti bir yöntem olmaktan çıkaracağız, o halde demokratik siyaset kanallarına ulaşma imkanım olmalıdır ve demokratik siyasete etki edecek araçların yaratılması gerekir. Bir yandan şiddeti tasfiye edip, geri çekilmeyi başlatıp hatta dağdan inişleri konuşacaksak pratik siyaset imkanlarının da ne olacağını, nasıl olacağını konuşmak gerekir ve bu konularda pratik adımlar atmak gerekecek' dedi."

"Bunun için daha önce 8 alt komisyon önermişti kendisi. Bu 8 alt komisyon da 8 alt başlık olarak çalışma yapabilir ve anayasadan yasalara, güvenlik meselesinden çevre konularına, kadın haklarından toplumsal-sosyal konulara kadar nelerin yapılabileceğine dair tartışmaların yürütülmesi gerekiyor."

3. KOMİSYONLAR

"Üçüncü mesele ise; hakikatleri araştırma ve izleme komisyonu. Burada da müzakere yürüten taraflar arasında bir hakem rolü oynayabilecek, gerektiğinde ortaya çıkacak sorunlara müdahale edebilecek, yine taraflarla görüşüp öneri sunabilecek, hem denetim hem de sürece katkı anlamında rol oynayabilecek bir komisyona ihtiyaç var."

"Sayın Öcalan bu üç önerisini sözlü ve yazılı olarak hükümete iletmiş durumda. Bunlar bundan sonra müzakere aşamasına geçilebilmesi için kendisinin yaptığı önerilerdir. Hükümetin buna cevabı ne olacak kendisi de bunu izliyor, biz de takip edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 15:19
banner53
YORUM EKLE

banner39