banner15

Öcalan: JİTEM süreci bozmak için devrede

Abdullah Öcalan, "JİTEM süreci bozmak için devrede. Eğer bertaraf edilmezse, tekrar devreden çıkmazsa bu süreç yürümez." açıklamasında bulundu.

Öcalan: JİTEM süreci bozmak için devrede

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK Lideri Abdullah Öcalan, İmralı'da görüştüğü kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla yaptığı açıklamada "JİTEM çözüm sürecini bozmak için devrede. Eğer bertaraf edilmezse, tekrar devreden çıkmazsa bu süreç yürümez" dedi.

Özgür Gündem'de yer alan habere göre Abdullah Öcalan'ın "Bir ikincisi, tahmin ediyorum ki JİTEM süreci bozmak için devreye girmiş durumda. JİTEM eğer bertaraf edilmezse, tekrar devreden çıkmazsa, bu süreç yürümez. JİTEM'i aradan çıkartın süreç demokratik bir şekilde yürüsün. Biz her şeye hazır ancak doğru ve gerçek bir süreçten istiyoruz. Oyalama taktikler istemiyoruz" dediğini aktaran Mehmet Öcalan, Öcalan'ın JİTEM konusunda halka ise, "Halkımız uyanık olsun. Yarın ne olur ne olmaz belli değil. Bunun üzerine herkes tavrını duruşunu tarafını tutsun. Yarın çok geç olabilir" uyarısında bulunduğu aktardı.

Görüşmede Kobanê ve süreç hakkında da önemli değerlendirmelerde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan, "Bizim tarafımızda bir şey yoktur. Bizlerin omuzlarına ne düşerse onu yapacağız ve yapıyoruz da. Ama süreç tek taraflı olmaz. Türkiye'de yasalar çıkartıyorlar. Maxmur halkı gelsin diyorlar. Peki bunun hakkında bir yasa çıkarmışlar mı? Hayır, yasa çıkartılmamış. Kürt savaşçıları gelsin diyorlar, bunun için bir yasan var mı? Yok. Peki Kürtler gelip ne yapsınlar. Gelsinler de tutuklayıp cezaevine mi atasın? Bu kabul edilebilir bir şey değil" dediğini belirten Mehmet Öcalan, Öcalan'ın "Eğer isterlerse daha önce onlara da söylemişim müzakere başlayacaksa, oyalama olmamalıdır. Doğru ve gerçek bir müzakere olmalıdır. Dedim bana bir sekreter verin, istediklerimi yazabileyim diye, bunu dahi yapamadılar. Süreç teoride var ama pratikte yürütülmüyor. Bu şekilde süreç yürümez" şeklindeki değerlendirmelerini aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 20:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35