banner39

Öcalan 'silahsız çıkın' açıklaması yapabilir

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın İmralı'ya giderek Öcalan ile görüştüğü iddia ediliyor. İddiaya göre Öcalan, yakın bir zamanda PKK'ya "silahsız çıkın" çağrısı yapabilir

Genel 03.04.2013, 12:10 03.04.2013, 12:16
Öcalan 'silahsız çıkın' açıklaması yapabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, İmralı'da Abdullah Öcalan ile çekilmenin nasıl olacağına dair görüştü.

Ömer Şahin'in Radikal'de yer alan haberine göre, PKK'lılar Türkiye'nin dışına 'silahları gömerek' çıkacak.

İddiaya göre Fidan, geçen cuma günü İmralı'ya gitti. İmralı'da Hakan Fidan ile Abdullah Öcalan arasında yapılan görüşmenin ana konusu PKK'lıların sınırötesine çıkışı oldu. Siyaset kulislerine, sürecin aksamadan devamı için Öcalan'ın devlete güvence verdiği bilgisi yansıdı. Buna göre, PKK'lılar Türkiye'nin dışına 'silahları gömerek' çıkacak.

'Çekilme' krizinin bizzat Abdullah Öcalan'ın mesajıyla aşılacağı bekleniyor. Kandil ve BDP, Öcalan'ın ses ve görüntüsünün PKK'lılara iletilmesini istiyor ama bu talep hükümet tarafından karşılanmayacak. Öcalan'ın mesajlarını muhtemelen önümüzdeki hafta kendisini ziyarete gelmesi beklenen BDP heyetine ileteceği beklentisi yaygın. 'Çözüm süreci'nin başlangıcındaki en önemli somut gelişme PKK'lı militanların sınır dışına çıkması olarak gösteriliyordu.

YÖNTEM ANLAŞMAZLIĞI

Kamuoyunda 'çekilme', hükümetin ise 'Türkiye'yi terk' olarak adlandırdığı gelişmenin yöntemi konusunda anlaşmazlık yaşanıyor. BDP ve Kandil, sınır dışına çıkış için Meclis'ten yasal düzenleme çıkmasını istiyor. Hükümet ise bunun için yasaya gerek olmadığını ve konunun muhatabanın Meclis olmadığını savunuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, PKK'lıların silahsız bir şekilde 'geldiği gibi' sınır dışına çıkmasından yana.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?