banner39

Öcalan uyardı: Örgüt içinde provokasyon olabilir!

Öcalan, PKK'nın sınırdışına çekilmesi işlemkinde örgüt içinde oluşabilecek provokasyonlara dikkat çekti

Genel 26.03.2013, 10:01 26.03.2013, 11:43
Öcalan uyardı: Örgüt içinde provokasyon olabilir!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarının ardından çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçildi. PKK, çekilme konusunda yasal güvencede ısrar ederken, sürecinin ikinci aşamasında 4 kritik adımın atılması öngörülüyor.

Abdullah Öcalan TBMM'ye muhatap edilmeyecek, çekilmeye yasal güvencenin uzun vadede hukuki sakıncaları gözetilerek adım adım ilerleme sağlanacak. Buna karşın, 7'şer kişilik gruplardan oluşacak Akil Adamlar Komisyonu ve alt komisyonlar bu konuda rol üstlenecek. Kriz döneminde alt komisyonlar da danışma mekanizması görevi görecek. Sürece ilişkin yasal düzenlemenin çekilme değil Akil Adamlar Komisyonu ile sınırlı olması bekleniyor. Adalet Bakanlığı yetkililerine göre, PKK'lıların çekilmesine yönelik bir yasal düzenleme Anayasa'ya aykırılık içerir.

MECLİSTEN VEKİLLER DE OLABİLİR

Yetkililer, "Bu komisyonun nasıl işleyeceği, görev tanımı, yetkileri konusunda bir yasal çerçeve hazırlanabilir. TBMM'ye bağlı olmasa dahi içinde Meclis'ten üyeler ya da eski vekiller olabilir" değerlendirmesini yaptı. Akil Adamlar Komisyonu'nun dayandırılacağı yasal zeminin bu hafta netleşmesi bekleniyor.

Çekilmeye yasal güvence verilmemesine karşın, demokratik adımlar kapsamında Türk Ceza Kanunu, Seçim Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu gibi bazı yasalarda çözüm sürecine katkı sunacak düzenlemeler bekleniyor.

ÖCALAN DA LİSTE HAZIRLADI

Sabah'tan Hazel Ateş'in iddiasına göre PKK lideri Abdullah Öcalan da, Akil İnsanlar Komisyonu için isim listesi hazırladı. Bu listeyi, kendisini ziyarete gelen 3. BDP heyetine verdi. Listede, Mithat Sancar, Hasan Cemal, Leyla Zana gibi isimlerin yer aldığı belirtiliyor. BDP hem bu listeyi hem de yeni süreci görüşmek üzere hükümet kanadı ve Adalet Bakanlığı'ndan randevu isteyecek.

ÖRGÜT İÇİNDEKİ GRUPLARA DİKKAT!

Öcalan'ın, örgüt içindeki farklı grupların sabotaj niteliğindeki eylemlerine karşı dikkatli olunması ve gruplar halinde sınır dışındaki güvenli noktalara çekilmesi talimatını verdiği belirtiliyor.

Diğer yandan, PKK, çekilme sürecinde Öcalan'ın müdahil olmasını istiyor. Örgüt militanlarının Kuzey Irak'a geldikleri rotada dönmelerine sessiz kalınırken, olası provokasyonlara karşı tedbirli davranılacak. TSK unsurları, özellikle insansız hava araçlarıyla süreci anlık takip ederken, militanlar sınır dışına çıkana kadar "kontrollü biçimde takip" devam edecek.

KASIMA KADAR ÇEKİLME TAMAMLANACAK

Hürriyet'ten İsmet Berkan'ın iddiasına göre ise hükümet, Kasım 2013'e kadar çekilme sürecinin tamamlanmasını öngörüyor. Berkan'a göre hükümetin kafasındaki çözüm şamaları şöyle:

1- Silahların susması ve PKK’nın ülkeden çıkması;
2- Sürecin yönetilmesi;
3- Normalleşme.

YEREL SEÇİMLERE KADAR HER ŞEY TAMAMLANACAK

Radikal'den Murat Yetkin'e göre de Ankara’da sürecin devamı için hazırlanan senaryo çalışmaları hızlandı. Üç aşamalı planın, yaklaşık olarak bir yıl içinde, yani Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlere dek uygulama imkânı bulması hedefleniyor.

Bu 3 aşama şöyle:

1- PKK'nın Türkiye sınırları dışına çıkması ve silah bırakılması,
2- Sürecin siyaseten yönetimi, yasal ve psikolojik zeminde atılacak adımlar,
3- Geri dönüş, toplumla entegrasyon süreci ve normalleşme.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?