banner39

Öcalan'a da açık görüş hakkı çıktı

Danıştay, hükümlü ve tutukluların açık görüşle ilgili durumlarının düzenleyen yönetmeliği iptal etti. Böylece Öcalan'a açık görüş yolu açılmış oldu

Genel 02.08.2012, 14:06 02.08.2012, 14:06
Öcalan'a da açık görüş hakkı çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danıştay 10. Daire, cezaevinde kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve bu cezası kaldırılmamış tutuklu ve hükümlülerin açık görüşten yararlanamayacaklarına ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesini durdurdu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce ekirdağ 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı İnfaz Kurumu'na konulan Erdener D., attığı sloganlar nedeniyle 3 ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakmayla cezalandırıldı.

Erdener D.'nin eşi Selin D. disiplin cezası alanların açık görüşten yararlanamayacağını düzenleyen Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilebilmeleri Hakkında Yönetmelik hükmünün yürütmesinin durdurulması istemiyle Adalet Bakanlığı aleyhine dava açtı.

Danıştay 10. Daire, cezaevinde kınama cezası dışında disiplin cezası almış ve bu cezası kaldırılmamış tutuklu ve hükümlülerin açık görüşten yararlanamayacaklarına ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesini durdurdu. Bakanlık yeni bir kanuni düzenleme yapmadığı takdirde yönetmelik hükmü gerekçe gösterilerek yapıldığı gibi disiplin cezaları nedeniyle terör suçundan hükümlü ve tutuklu bulunanların da aileleriyle açık görüş yapma hakkı engellenemeyecek. Kararın, İmralı'da yatan Abdullah Öcalan'ı da kapsayacağı belirtildi. Buna göre Öcalan, bakanlığın açık görüş hakkı tanıdığı dönemlerde, belirtilen cezalardan birini almamışsa ailesiyle açık görüşte buluşabilecek. Ancak 27 Temmuz 2011'den bu yana hava muhalefeti ve koster arızası gibi nedenlerle avukatları ve ailesiyle görüşme yapmayan Öcalan için bu fiili durumun ne zaman sonlanacağı bilinmediğinden açık görüşün yapılacağı Ramazan Bayramı'nda bu hakkı kullanıp kullanmayacağı belirsiz.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü