banner39

Öcalan'dan bayrak açıklaması: Provokasyon

Ziyaretin ardından HDP'den yapılan açıklamada Öcalan'ın, "Bizim hiçbir ulusun ulusal değer ve simgelerine karşı olumsuz ve rencide edici bir yaklaşımımız olmamıştır, olamaz" dediği belirtildi

Genel 09.06.2014, 23:45 10.06.2014, 09:33
Öcalan'dan bayrak açıklaması: Provokasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da gerçekleştirilen bayrak indirme olayına bir tepki de Abdullah Öcalan'dan geldi. HDP heyetinin,  Abdullah Öcalan ile görüşmesinin ardından açıklama yapıldı. 

HDP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, heyetin Öcalan ile toplantısında süreçteki nihai durum ve güncel gelişmeler değerlendirildi. 

Lice'de yaşanan olaylara değinilen açıklamada, hayatını kaybedenler nedeniyle Öcalan'ın başsağlığı dileğinde bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, Öcalan'ın, "Bizim hiçbir ulusun ulusal değer ve simgelerine karşı olumsuz ve rencide edici bir yaklaşımımız olmamıştır, olamaz. Türkiye halkını bize karşıtlaştırmayı amaçlayan son bayrak provokasyonunun da her iki tarafın gerekli kurumları tarafından ivedilikle soruşturulması ve sonuçlarının tüm halkımızla paylaşılması elzemdir. Bu tarz provokasyonların halkların ortak geleceğini amaçlayan demokratik ulus çözümlemelerimi hedef aldığını herkesin bilmesi gerekir. Büyük bedeller ödeyerek sağladığımız çatışmasızlık ortamını ve demokratik çözüm umudunu kalıcı barış sağlanana kadar herkesin titizlikle koruması gerektiği çağrısını önemle yineliyorum" dediği belirtildi. 

Öcalan'ın "Yeni aşamanın hayata geçirilmesi için yoğunlaşmam ve umudum aynı kararlılıkla sürmektedir. Bir önceki görüşmemizde her iki tarafı da süreci zorlayıcı gelişmelerden ve provokasyonlara zemin hazırlayacak durumlardan kaçınmaları konusunda duyarlı olmaya çağırmıştım. Bu çağrımı yineleyerek her iki tarafın da anlamlı bir çatışmasızlık durumuna mutlak bir şekilde saygı göstermesini beklemekteyim" dediği kaydedilen açıklamada, son dönemde yaşanan olayların süreci zorladığı aktarıldı.

Açıklamada, Öcalan'ın, "Bu sıkıntıları aşma konusunda hep birlikte büyük bir kararlılık ve sağlam bir barış iradesini göstermek durumundayız. Geldiğimiz aşamanın umut verici bir başlangıç olduğunu söylemiştim. Bugün itibarıyla bu umudumun çözüme dönük somut çalışmalara dönüşmeye başladığını gözlemlemekteyim. Tarihi bir aşamadayız. Başarılı olacağımıza da inanıyorum. Bunu başarmamız için burada yürüttüğümüz görüşmelerin tüm kamuoyunun bilgisine açık, şeffaf ve yasal bir şekilde yürütülmesi gerektiği tartışmasızdır. Böyle olması durumunda sürecin spekülasyonlara değil, demokratik çözüme ve bütün ülkenin demokratikleşmesine dönük olduğu herkes tarafından görülecektir" değerlendirmesinde bulunduğu ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?