banner39

Öcalan'dan BDP-CHP ittifakı önerisi

Öcalan, BDP'te ittifak çağrısında bulunurken CHP'ye de yeşil ışık yakarak "CHP'yi olumlu buluyorum" dedi.

Genel 05.03.2011, 14:14 05.03.2011, 14:29
Öcalan'dan BDP-CHP ittifakı önerisi

PKK'nın eylemsizlik kararı sonrası konuşan Öcalan, BDP'te ittifak çağrısında bulunurken CHP'ye de yeşil ışık yaktı: CHP'yi olumlu buluyorum' dedi.

İmralı’da iki hafta aradan sonra avukatlarıyla görüşen Öcalan, PKK’nın eylemsizlik kararını değerlendirdi. Öcalan hem PKK'lılara hem BDP'ye hem de CHP'ye yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. PKK'lılara "bu süreçte çatışmalara girmekten mümkün olduğunca kaçınsınlar" diye mesaj gönderen teröristbaşı Öcalan, BDP'ye ittifak çağrısında bulundu.

Öcalan, "BDP yüzde on seçim barajını aşmak için ittifaklar geliştirebilir. Sol partilerle, demokrasi güçleriyle, azınlıklarla, sendikalarla, çevreci gruplarla, yeşillerle ortak bir demokratik blok oluşturulabilir." dedi.

İttifak çalışmaları çerçevesinde CHP'ye de bir mesaj gönderen Öcalan, "Şu haliyle CHP’yi AK Parti’nin daha ilerisinde görüyorum. 'dedi.

İşte Öcalan'ın Fırat Haber Ajansına yaptığı açıklamalar;

"NEVROZA KADAR İZLEYECEĞİZ"

Eylemsizlik kararından haberim var. Önümüzde 8 Mart ve 21 Mart Newroz var. O zamana kadar hükümetin tavrını izleyeceğiz. Çözümden yana olanlar ve demokratik çözümü isteyenler biraraya gelerek çözüm önerilerini geliştirsinler. Türkiye kamuoyuna şunu söylemek istiyorum. Gençlerin kanının dökülmesine artık izin vermeyelim. Demokratik çözüm sürecinde yer almalıdırlar, AK Parti’yi de çözüme zorlamalıdırlar. Bu arada bölgedeki sivil toplum örgütleri hepsi DTK toplantısında bir araya gelir. Buna Hak-Par, Şerafettin Elçiler de dahil olabilirler. Onlar da çözüm yönünde taleplerini ortaya koyabilirler. Bunlar çözüme dönük taleplerini hem hükümete hem de KCK’ye aynı zamanda iletsinler. Baksınlar PKK ve hükümetin bu taleplere karşılığı nasıl olacak? Eğer PKK bu taleplere olumsuz yaklaşırsa o zaman PKK’yi mahkûm ederler. Ama hükümetin tavrı önemli olacak. Eğer hükümet-AK Parti bu taleplere olumsuz yaklaşırsa o zaman sürekli PKK’ye yüklenmekten vazgeçmeleri gerekir.

EYLEMSİZLİK KARARI

Gerillaya özel olarak çağrım, bu süreçte çatışmalara girmekten mümkün olduğunca kaçınsınlar. Güvenlik boyutunda ise kendi öz-savunmalarını yapsınlar, kendilerini en iyi şekilde korusunlar. Gerilladan bu süreçte demokratik çözüme destek vermelerini bekliyorum. Gerilla kendilerine saldırı yapılmadıkça üstlerine gidilmedikçe herhangi bir saldırıya geçmemeleri ama inisiyatifi daima ellerinde bulundurmaları gerekir.

CHP'Yİ OLUMLU BULUYOR

Ben çözümden yana umutlarımı yitirmiş değilim hâlâ umutlarım var. Çözüm gelişiyor ve derinleşiyor. 21 Mart Newroz’a kadar devlette birtakım değişiklikler ve bazı pratik gelişmeler olabilir. Bu noktada şunun da bilinmesini istiyorum. CHP’nin şu anki pozisyonunu AK Parti’den daha olumlu buluyorum. CHP’nin bu pozisyona geçmesinde halkın haklı talepleri ve baskısı etkili olmuştur. AK Parti de bu şekilde halkın baskısıyla çözüm yönünde değişime zorlanmalıdır. Şu haliyle CHP’yi AK Parti’nin daha ilerisinde görüyorum.

BDP’ye ittifak çağrısı

BDP yüzde on seçim barajını aşmak için ittifaklar geliştirebilir. Sol partilerle, demokrasi güçleriyle, azınlıklarla, sendikalarla, çevreci gruplarla, yeşillerle ortak bir demokratik blok oluşturulabilir. Ezilenler, sistemden şikâyetçi olan muhalif güçler ve Kürtler bu blokta yer almalıdır. Böyle bir blokun hazırlıkları önceden iyi yapılmış olsaydı belki bu baraj zorlanabilirdi ama geç kalınmış. Seçimlere bağımsız adaylarla girilecek gibi görülüyor. Ama yine de bu konuda aceleci davranmaya gerek yok. Her ihtimal düşünülerek son zamanlara kadar da bu ittifak ihtimalleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynak: Taraf

Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
ben yalancinin...
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?