banner39

Öcalan'dan Hakkari için üç senaryo

Abdullah Öcalan, Hakkari'de gerçekleştirilen katliam için üç ayrı senaryo yazdı, bunların içinde PKK da var.

Genel 20.09.2010, 10:22 20.09.2010, 18:00
Öcalan'dan Hakkari için üç senaryo

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK, tek taraflı ilan ettiği ateşkesi bir hafta uzattığını açıkladı. Bu açıklama öncesi ise PKK'nın İmralı cezaevinde bulunan lideri Abdullah Öcalan'dan ilginç bir açıklama geldi. PKK'ya yakın yayın organlarında yer alan haberlere göre, Öcalan, Hakkari saldırısıyla ilgili senaryolardan bahsederken, PKK içinde, derin devlet ile organik bağı olan bir grubu da dile getirdi.

Abdullah Öcalan, Hakkari’deki saldırıyla ilgili olarak üç senaryo ortaya attı. Buna göre; saldırıyı PKK içindeki başıboş bir grup, devlet ya da yabancı bir ülke yapmış olabilir.

PKK'ya yakın yayın organlanlarından edinilen bilgiye göre; Abdullah Öcalan, Hakkari’de 9 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Olayı duyduğu anda şok olduğunu belirten Öcalan, “Şu andaki ruh halim kaos gibidir, anlamaya çalışıyorum” dedi. Saldırıyla ilgili çeşitli senaryolar öne süren Abdullah Öcalan, şöyle konuştu:

"Bu, PKK içerisine sızmış jitem-kontra tarzı bir ekibin işi de olabilir. Yine PKK içinde yönlendirilen başıboş bir grubun işi de olabilir. Bunlar iyi niyetli olabilir ancak kendileri durumdan vazife çıkarıp eylem yapmış olabilirler.

Batman’da Salih Özdemirlerin olayı gibi olabilir de. Yine milislerin işi olabilir, köylü intikamcılığının bir sonucu olabilir. Köylü intikamcılığıyla kendilerince intikam almış olabilirler. Ben ihtimaller üzerine konuşuyorum. Devlet içerisinde devletten kaynaklı bir olay da olabilir.”

İRAN'I İŞARET ETTİ


Saldırıda başka bir devletin parmağının olabileceğini belirten Öcalan, bu devletler arasında İran’ı da gösterdi.

Öcalan, şunları söyledi: “Bu patlama devletten ve PKK’dan kaynaklı olabileceği gibi başka devletlerden de kaynaklanmış olabilir. İran gibi devletlerin parmağı da olabilir, isim vermek istemiyorum, herhangi bir devletin PKK kılığıyla yaptığı bir eylem de olabilir.

Hakkari konumu gereği, Hakkari’ye yakın bölgesel devletlerin, bölgesel güçlerin PKK kılıfıyla bu tarz eylemlerine uygun bir coğrafyadır. Bu saldırı, bölgesel hatta uluslararası güçlerin de içinde olduğu bir saldırı olabilir. AB ve ABD’nin bu mesele hakkındaki tutumları biliniyor."

'GÖRÜŞMELER BOMBALANDI'

Abdullah Öcalan, son dönemde yapılan görüşmelerin saldırıyla sabote edilmek istendiğini öne sürdü.

Öcalan, "Yapılan bu son patlamayla buradaki görüşmeler dinamitlendi, bombalandı. Bu görüşmeler oldukça verimli geçiyordu, umutluydum. Türkiye’de ne zaman bu konularda olumlu gelişmeler olsa, böylesi provokatif bir eylemle bu gelişmeler sabote ediliyor.

Burada asıl hedefleri, yapılan ve yapılacak olan görüşmelerdir, bu görüşmelerde ulaşacağımız sonuçlardır. Yoksa belirtildiği gibi asıl hedef sadece BDP ile yapılacak görüşme değildir” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?