banner39

Öcalan'dan yeni bir Nevruz mektubu

BDP-HDP heyetinin, İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Öcalan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı

Genel 09.03.2014, 22:17 10.03.2014, 07:56
Öcalan'dan yeni bir Nevruz mektubu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Basın Biriminden yapılan açıklamada, BDP- HDP heyetinin, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125. maddesine göre, ''vatana ihanet'' suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı içinİmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan ile görüştüğü bildirildi.

Heyet açıklamasında, Öcalan'ın, "Devlet heyetiyle yaptığı son görüşmenin olumlu geçtiğini, her ne kadar diyalog aşamasından müzakere aşamasına henüz geçilmemiş olsa da umudunu halen koruduğunu" söylediği belirtildi.

Halkın da bu şekilde yaklaşmasını isteyen Öcalan'ın tüm bu sürece dair genel bir değerlendirmeyi 21 Mart'ta Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunacak "tarihi bir mektupla" yapacağını ifade ettiği bildirilen açıklamada,  Öcalan'ın "devletin çatışmasızlıkla geçen son bir yıldan çıkaracağı derslerin ve bunların pratiğe dönüştürülme biçiminin kalıcı barış ve büyük demokratik çözümün geleceğini belirleyeceğinin" önemine değindiği kaydedildi.

Açıklamada, Öcalan'ın yaşanan tüm sıkıntıların ancak müzakere çerçeve yasasının çıkmasıyla son bulacağını dile getirdiği ifade edildi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?