Öcalan'ın mektuplarını MİT ulaştıracak

Abdullah Öcalan 'ın yazdığı üç mektubun MİT tarafından muhataplarına ulaştırılacağı iddia ediliyor. İddia bugün iki gazetede birden yer aldı

Öcalan'ın mektuplarını MİT ulaştıracak

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Taraf gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, Abdullah Öcalan 'ın yazdığı üç mektubun MİT tarafından muhataplarına ulaştırılacağını öne sürdü. Tayiz, "Öcalan'ın söz konusu mektupları vermekten vazgeçme ihtimâli olup olmadığını sorguladım. Ancak söylenen 'güvenlik kaygısıyla' böyle bir yönteme başvurulduğu ve mektupların adreslerine en geç birkaç gün içerisinde ulaştırılacağı biçiminde" olduğunu söyledi.

Milliyet Gazetesi'nden Namık Durukan imzalı haberde de benzer bir iddia vardı. Durukan'a göre de Öcalan, mektupların tahrif edilmesi ihtimaline karşı muhataplara ulaştırılması işini MİT'e verdi.

Habertürk Gazetesi ise Öcalan'ın mektupları Kandil ve Avrupa kanadına e-posta yoluyla gönderildi.

ÜÇ MEKTUBUN AKIBETİ

Kurtuluş Tayiz, varlığından söz ettiği mektuplarla ilgili olarak şunları yazdı: "İmralı heyetinin dönüşünün ardından, gazetecilerin en çok merak ettiği Öcalan'ın kaleme alacağı/aldığı üç mektubun akıbetiydi. Zira Öcalan'ın çözüm projesinin tüm ayrıntılarının bu mektuplarda yer alması bekleniyordu. Bu konuda, dünkü gazetelerde değişik iddialar yer almasına karşın net bir bilgiye rastlayamadım. Gün boyu Kandil, örgütün Avrupa kanadı ve BDP için hazırlananan mektupların akıbetini araştırdım. Edindiğim bilgi, görüşme masasında üç mühürlü mektubun bulunduğu ve bu mektupların "başka kanallar" üzerinden adreslerine ulaştırılacağının heyete söylendiği yönünde. "Başka kanallar" denince aklıma MİT'ten başka bir kurum veya kişi gelmiyor doğrusu.

Bu yönteme başvurulmasının nedenini ise pek anlayamadım, Öcalan'ın söz konusu mektupları vermekten vazgeçme ihtimâli olup olmadığını sorguladım. Ancak söylenen "güvenlik kaygısıyla" böyle bir yönteme başvurulduğu ve mektupların adreslerine en geç birkaç gün içerisinde ulaştırılacağı biçiminde.

"MERDİVEN STRATEJİSİ YOK"

Tabii heyetin eline mektup tutuşturulmasa da Öcalan, dört saat süren görüşmede bu mektupların içeriğini anlattı. Amaç Kürt sorununun çözümünde silahları tümden devreden çıkarmak. Süreç, bazı gazetelerde gündeme gelen ve doğrusu, insana "Bu adı da nereden bulmuşlar" dedirten "merdiven stratejisi"ne göre yürümüyor. Süreç üç aşamalı bir çözüm planına göre yapılmış. Başlangıç aşaması silahların susturulması; ikinci aşama sınırdışına çekilme; üçüncü aşama ise PKK ve Kürt sorununun çözümüne dönük yasal ve anayasal düzenlemelere koşut olarak silahlara veda edilmesi. Öcalan'ın heyete saatlerce anlattığı yol haritası uygulamaya dönük bir çözüm takvimini de içeriyor. Bunun basit açılımı ise "karşılıklı adımlar atılması" şeklinde özetlenebilir."

E-POSTA İLE GÖNDERİLDİ İDDİASI

Habertürk'ün haberine göre ise; Öcalan'ın mektupları Kandil'e e-posta yoluyla gönderildi. İddiaya göre Öcalan, İmralı'ya giden BDP heyetine üç mühülü mektup verdi. "BDP eşbaşkanları" adresli olanı, Kışanak ve Demirtaş aynı akşam okudu. Diğer ikisi Kandil'e ve Arupa sorumlusu Zübeyir Aydar'a gönderildi.

Aynı gazetenin iddiasına göre Pervin Buldan'ın evinde eşbaşkanlarla yapılan toplantıda Öcalan'ın mesajları bilgisayara geçirildi. "Kandil eylemsizlik için hazır olsun, tutsaklar bırakılsın. İradelerini göreyim" içerikli mesaj, e-mail ile Kandil'e yollandı.

KANDİL'E 4 MESAJ

Yeni Şafak Gazetesi'ne göre ise imralı'ya giden ikinci BDP heyeti, Öcalan'ın 21 sayfadan oluşan 4 aşamalı çözüm önerisini önceki gece Kandil'e ulaştırdı.

Buna göre:

1- PKK, kaçırdığı kamu görevlilerini bu hafta içinde serbest bırakacak.

2- 21 Mart'taki Nevruz'a kadar eller tetikten çekilecek.

3- Mart-Haziran ayları arasında silahlı unsurlar dışarı çıkacak.

4- Silah bırakma müzakereleri başlatılacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2013, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35