Odatv, KCK ve ÇHD davalarının mahkemeleri belli oldu

ÖYM'lerin kaldırılmasından sonra bazı davalara bakacak mahkemeler belirlendi, KCK davasına İstanbul 3. Ağır Ceza, ÇHD ve OdaTV davaları ise stanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi

Odatv, KCK ve ÇHD davalarının mahkemeleri belli oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Odatv, KCK ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların yargılandığı davalara bakacak mahkemeler belirlendi. 

6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Mahkemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile TMK'nın 10. maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemeleri kaldırıldı. Bunun üzerine yasa gereği ellerindeki dava dosyalarına bakamayacak mahkemeler, dava dosyalarını diğer ağır ceza mahkemelerine göndermeye başladı.

Bu çerçevede İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, aralarında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da bulunduğu 13 sanık hakkındaki dava dosyası ile İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bakılan "DHKP-C'ye üye olmak ve yönetmek" suçlarından haklarında dava açılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 22 avukatın yargılandığı dava dosyası, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "PKK'nın üst yapılanması KCK"ya yönelik 77'si tutuklu 204 sanıklı KCK ana davasının dosyası da İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesine iletildi.

Dava dosyalarını devralan mahkemeler yeni duruşma günleri belirleyerek, yargılamaya başlayacak.

Dava dosyalarının dağılımının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gerçekleştirildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 12:06
banner53
YORUM EKLE

banner39