ODTÜ'de polis müdahalesi

ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesinden geçecek yolu engellemek isteyen gruba polis müdahale etti

ODTÜ'de polis müdahalesi

Anadolu Bulvarı'nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesiyle, 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçecek yol yapımı sırasında ağaçların sökülmesini engellemek isteyen bir grup eylem yaptı.

Emniyet görevlileri, ikazlara uymayan gruba uyarılarda bulundu daha sonra da uyarıları dinlemeyen grubu biber gazıyla bulundukları alandan çıkardı.

Yol yapım çalışmalarının sürdüğü ODTÜ Yüzüncü Yıl girişinde, sabah saatlerinde çalışmalara engel olmak isteyen gruba Çevik Kuvvet ekipleri müdahale etti.

CHP Milletvekilleri İlhan Cihaner, Aylin Nazlıaka, Hüseyin Aygün, Candar Yüceer ve CHP Ankara il yöneticileri ile TMMOB temsilcileri göstericilere destek vermek için çalışmaların yapıldığı alana geldi.

Zaman zaman gerginliğin yaşandığı çalışmalar sırasında ağaç kesme makinesinin gelmesiyle gerilim tırmandı. İki ağacı sökme girişimine karşılık eylemciler, ağaçların bulunduğu işyerinin bahçesine girdi. Milletvekilleri ve bazı göstericilerin ağaçlara sarıldığı görüldü. Çevik Kuvvet ekipleri, ağaçlık alandaki grubu önce kalkanlarla iterek dışarı çıkarmaya çalıştı. Bu sırada yaşanan arbede sırasında emniyet güçleri dışarı çıkmakta direnen gruba biber gazıyla müdahale etti. Gerginlik sırasında bir kişi yaralandı.

Ayrıca yıkım çalışmaları sırasında yıkılan işyerinin sahibi olduğunu belirten bir kişi, 'Benim malıma zarar veriyorsunuz, zorda bırakmayın' diyerek, grubun dışarı çıkmasını istedi.

Öte yandan sabah saatlerinde gözaltına alınan 14 kişi serbest bırakıldı. Serbest kalanlar, ODTÜ Yüzüncü Yıl'daki A4 kapısına gelerek gruba destek verdi.

Akşam saatlerindeki müdahalenin ardından üniversite yerleşkesi içerisindeki bekleyiş sürüyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 09:34
banner53
YORUM EKLE

banner39