banner39

Öğrencilere bedava gözlük

''İstanbul'un Gözlerinin İçi Gülüyor'' projesi kapsamında 88 bin öğrenci göz taramasından geçiriliyor. Hiçbir sağlık güvencesi olmayan ve doktora gidemeyen öğrencilerin gözlük, ameliyat ve devam edecek muayeneleri de karşılanacak.

Genel 10.03.2011, 16:49 10.03.2011, 17:01
Öğrencilere bedava gözlük

''İstanbul'un Gözlerinin İçi Gülüyor'' projesi kapsamında 88 bin öğrenci göz taramasından geçiriliyor. Hiçbir sağlık güvencesi olmayan ve doktora gidemeyen öğrencilerin gözlük, ameliyat ve devam edecek muayeneleri de karşılanacak.

Avrupa Göz Merkezi ile ''İstanbul'un Gözlerinin İçi Gülüyor'' ve Teknolist A.Ş ile ''İstanbul Online Eğitim'' projelerinin protokolünü imzaladı. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi ve Avrupa Göz Merkezi iş birliğiyle hazırlanan ''İstanbul'un Gözlerinin İçi Gülüyor'' projesi için müdürlükte protokol imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, okullarda çocukların sağlık taramalarının yapıldığını ve taramalara duyarlılık gösterildiğini belirterek, ''Avrupa Göz Merkezi ile imzalanan protokol kapsamında hiçbir sağlık güvencesi olmayan ve doktora gidemeyen öğrencilerin hastalıklarının erken tedavi edilebilmesi önemli. Öğrencilerin akademik başarılarını etkileyen bu konuda, 88 bin öğrencinin taramaları yapılacak ve imkanı olmayan öğrencilere de gözlük alınacak'' dedi.

Avrupa Göz Merkezi Genel Koordinatörü Ertuğrul Erdem de merkez olarak yaptıkları çalışmaların büyük çoğunluğunun sosyal sorumluluk projesi olduğunu ifade ederek, kendilerinin de bu konunun bir ucundan tutarak hizmet vermek istediklerini ve öğrencilerin gözlük, ameliyat ve devam edecek muayenelerini karşılayacaklarını kaydetti.

Erdem, projeyi 21 Mart'ta uygulamaya koyacaklarını ve proje sonlandırıldığında ilçe ilçe öğrencilerin göz haritalarını İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

''İSTANBUL ONLİNE EĞİTİM'' PROJESİ

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi ve Teknolist Bilgisayar Sistemleri Yazılım ve Yayıncılık San. Tic. A.Ş işbirliğiyle hazırlanan ''İstanbul Online Eğitim'' projesinin protokol imza töreni de yapıldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, yaptığı konuşmada, Okulistik Eğitim Sistemi sayesinde öğrencilerin başarılı olacağını ifade ederek, bu sistemin şu anda okullarda ücretli kullanıldığını hatırlattı. Yıldız, dezavantajlı kesimlerin bu projeyle sistemden ücretsiz yararlanma imkanı elde edeceğini söyledi.

Teknolist A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Nemutlu da İstanbul'da 39 ilçede 115 okulun tamamına Okulistik Eğitim Sistemi hizmeti sunacaklarını anlatarak, öğrencilerin bu sistem ile videolar, sesli anlatımlar, konu testleri ve deneme sınavlarına ulaşacaklarını, her okula 2 adet taragöz ölçme değerlendirme aleti ve yazılımın ücretsiz verileceğini bildirdi. Nemutlu, bu projeden 200 bin öğrencinin faydalanacağını bildirdi. Konuşmaların ardından, protokol imzalandı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?