banner15

Öğrencilerine zorla şarap tattıran akademisyen istifa etti

Trabzon'da bir üniversitede bir grup öğrenci kendilerine derste zorla şarap tattırılmak istendiği iddiasıyla akademisyenden şikayetçi oldu, akademisyen istifa etmek zorunda kaldı

Öğrencilerine zorla şarap tattıran akademisyen istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Trabzon’da özel Avrasya Üniversitesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin bölüm başkanlarına karşı sürdürdükleri içki içmeme ve kendilerine yönelik uygulanan baskılara boyun eğmeme mücadelesi, bölüm başkanının istifası ile sonuçlandı.

Bölümde eğitim gören bir grup öğrenci kendilerine derste zorla şarap tattırılmak istendiği iddiasıyla aynı zamanda bölüm başkanları ve dersin hocası olan Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’dan şikayetçi oldu.

Üniversite yönetimine şikayet edildiğini duyan Sungur, öğrencileri çeşitli sebepler göstererek dersten atmaya başlayınca öğrenciler bu kez Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur hakkında savcılığa "Din ve vicdan hürriyeti ile kişilik haklarına saldırı" suçlamasıyla suç duyurusunda bulunurken, Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) da şikayet dilekçesi gönderdiler.

Konuyla ilgili YÖK’ün devreye girmesinin ardından üniversite yönetimi soruşturma başlatırken, Yrd. Doç. Dr. Sungur ise üniversite yönetimine istifasını sunmak zorunda kaldı.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur, 8 Mart 2016 günü birinci sınıf öğrencilerinin Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Dersi’nde alkol olarak sınıfa getirdiği elindeki şarabı tatmalarını istedi. Bazı öğrenciler alkol tatmak istemeyince Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur, “Alkol bir ilimdir. Dini, vicdani kararlarınız beni ilgilendirmez, tatmak zorundasınız” diyerek öğrencilerini dersten kovdu. Bunun üzerine öğretmenden şikayetçi olan bir grup öğrenci bir dilekçe hazırlayarak Avrasya Üniversitesi yönetimine şikayette bulundu. Üniversite yönetimine kendisinin şikayet edildiğini öğrenen Sungur, bu kez öğrencileri çeşitli sebepler öne sürerek dersten atmaya başladı.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDEN SONUÇ ALAMAYINCA ADLİYEYE BAŞVURDULAR

Öğrenciler kendilerine yönelik baskıların sürmesi ve üniversite yönetiminin de soruna çare bulamaması üzerine bu kez konuyu adliyeye taşımaya karar verdi. Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur hakkında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na avukatları Yaşar Topal vasıtası ile "Din ve vicdan hürriyeti ile kişilik haklarına saldırı" iddiasıyla suç duyurusunda bulunan öğrenciler, daha sonra avukatları aracılığıyla Yüksek Öğretim Kurulu’na da (YÖK) şikayet dilekçesi gönderdiler. YÖK’ün üniversite yönetimini arayarak konuyu sorması üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatılırken, Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur üniversite yönetimine istifasını sunmak zorunda kaldı.

"SINIFI İÇKİ İÇENLER VE İÇMEYENLER DİYE İKİYE AYIRMIŞ"

Öğrencilerin avukatı Yaşar Topal yaptığı açıklamada "Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur 8 Mart tarihinde yaşanan olayın ardından 2 gün sonraki ’Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Dersi’nde içki içenler ile içki içmeyenleri iki ayrı grup yapmış, içki içenlere uygulama dersinde yemek yapma görevi verirken, içmeyenlere temizlik görevi vererek içki içmeyenleri cezalandırma yoluna gitmiş. Müştekileri inancına göre ayrımcılığa tabi tutmuştur. Bu durumu itiraz eden öğrencileri tekrar dersten atmıştır. Müştekilerin dini inancından dolayı aşağılamış, ayrımcılığa tabi tutmuş, dersten atarak, öğrenim haklarını engellemiştir. Öğrencilere kendi ideolojisini dayatmaya çalışmıştır. Öğrencilerimize sarf etmiş olduğu sözler nedeniyle cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını talep ettik" dedi.

Topal, bir aylık süreçte üniversite yönetiminden destek göremediklerini ifade ederek, "Bu süreçte Avrasya Üniversitesi Rektörlüğü’ne arz edilen şikayet dilekçesi işleme alınmak yerine, bu dilekçeyi değerlendirme yetkisi bulunmayan üniversitenin mütevelli heyeti başkanı, şikayetçi öğrencilerin şikayetlerini geri almaları için bizzat çeşitli girişimler sergilemiştir" ifadelerini kullandı.

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan ise soruşturmanın sürdüğünü ve Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur’un 7 Nisan Perşembe günü istifasını kendilerine sunduğunu belirterek, “Öğrenciler bize başvuru yaptı biz de dilekçelerini aldık. Soruşturma başlattık. Başak hanım da istifasını sundu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 13:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48