banner39

Öğretmenler de veliler de serbest kıyafete karşı

Yapılan bir araştırma, hem öğretmenler, hem de velilerin büyük bir çoğunluğunu serbest kıyafet uygulamasına karşı olduğunu ogösteriyor

Genel 29.03.2013, 14:22 29.03.2013, 14:29
Öğretmenler de veliler de serbest kıyafete karşı

Dünya Bülteni/ haber Merkezi

İlk ve orta dereceli okularda serbest kıyafet uygulaması ile ilgili tartışmalar devam ederken araştırmalar velilerin yüzde 81.4'ünün, öğretmenlerin ise yüzde 83'ünün okulda serbest kıyafet istemediğini ortaya koydu

Okullarda serbest kıyafet uygulaması tartışmaları devam ederken, araştırma şirketi A&G'nin konuya ilişkin araştırmasında uygulamaya vize çıkmadı. Araştırmaya katılanların ezici çoğunluğu serbest kıyafet uygulamasına karşı çıktı.

A&G, Ankara, İzmir, Edirne, Bursa, Batman, Mardin, Malatya, Erzurum başta olmak üzere 35 il merkezi, 140 mahalle ve köyde çocuğu ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören 2 bin 510 veli, ve 504 öğretmene kıyafet serbestliğini sordu. Araştırmanın sonuçları özetle şöyle:

OKUL KIYAFETİYLE GİTSİN: Ankete katılan velilerin yüzde 81.4'ü, öğretmenlerin ise yüzde 83'ü çocukların okula okul kıyafetiyle gitmelerini
istiyor.

DAR GELİRLİ EZİLECEK: Velilerin yüzde 76.4'ü, öğretmenlerin ise yüzde 63'ü serbest kıyafetin olması halinde dar gelirli ailelerin çocuklarının okullarda ezileceğini düşünüyor. Velilerin yüzde 82.4'ü uygulamanın dar gelirli ailelerin çocuklarının psikolojisini kötü yönde etkileyeceğini düşünüyor.

YARIN NE GİYSEM:  Velilerin yüzde 47.9'ü evde her gün 'yarın ne giyeceğim' tartışması yaşanacağını düşünüyor.

MASRAFLAR ARTAR: Velilerin yüzde 88.8'i, öğretmenlerin de yüzde 88.3'ü serbest kıyafet uygulamasının ailelerin okul masraflarını arttıracağını düşünüyor.

VELİLER KARAR VERMELİ: Velilerin yüzde 62.1'i, öğretmenlerin yüzde 59.7'si de okul kıyafetinin belirlenmesinde velilerin kararlarının geçerli olmasını istiyor.

ÖZEL OKUL GİBİ OLSUN: Veliler özel okullarda velilerin en az yüzde 60'ının onayı ile okul kıyafetinin belirlenmesi kararının devlet okullarında da uygulanmasını istiyor.

GÜVENLİK SORUNU: Öğretmenlerin yüzde 41.3'ü de öğrenci olan ve olmayanın anlaşılamayacağı için güvenlik sorunlarının artacağından endişeli.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?