Öğretmenlerin maaşı aslında 1.700 euro

Boğaziçi Üniversitesi dekanı Türkiye'de aslında öğretmen maaşlarının ortalama 1.700 euro olduğunu iddia etti

Öğretmenlerin maaşı aslında 1.700 euro

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in "Türkiye'de öğretmenlerin az çalıştığı"na yönelik açıklamalarının tartışıldığı bir televizyon programında ilginç iddialar ortaya atıldı. Boğaziçi Üniversitesi dekanı Türkiye'de öğretmenlerin ortalama 1.700 euro maaş aldığını öne sürdü.
 
Programın konuklarından Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Güzver Yıldıran, öğretmenlerin çalışma saatlerine yönelik farklı göstergelerin olduğunu belirterek, "Öğretmenlerin çalıştıkları gün sayısı Türkiye'de OECD ülkeleri ile aynı, minimum ders saati OECD ülkelerinden az. Öğretmenlerin toplam çalışma saatleri ise Türkiye'de, hem OECD ülkelerinden hem de AB ülkelerinden yüksek" dedi.
 
BU MAAŞI ALAN ÖĞRETMEN VAR MI?

Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında eğitime en az pay ayrılan ülke olduğunu belirten Yıldıran, öğretmenlerin aldığı ücretlerle ilgili şaşırtan rakamlar verdi.
 
Yıldıran, "Kadrolu öğretmenler ülkemizde yılda ortalama 22 bin euro maaş alıyor, bu 1700 euro gibi aylık maaşa karşılık geliyor" dedi.
 
Programın diğer konuğu Türkiye Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu da öğretmenlerin çalışma saatlerini mukayese etmenin anlamsız olduğunu belirterek "Bizim için esas olan verimlilik ve toplam kalite. Öğretmen performansında Türkiye'de bir sorun olduğu açık" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 09:56
banner53
YORUM EKLE

banner39