banner15

Okçuluk Festivali 21'inci kez düzenlendi

Türk okçuluk tarihinin anlatıldığı gösteriyle başlayan festivalde, 50 sporcu yarıştı

Okçuluk Festivali 21'inci kez düzenlendi

İstanbul'da Kâğıthane Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Sadabad Yaz Etkinlikleri 21’inci kez Okçuluk Festivali’ne kapılarını açtı. Festival kapsamında Hasbahçe Güreş Sahası’nda okçuluk yarışmaları gerçekleştirildi.

Yaklaşık 50 sporcunun yarıştığı müsabakalar, tarihi ve modern atış tekniklerinin sunulduğu teatral gösteriyle başladı. Türk okçuluk tarihinin temsili olarak anlatıldığı gösteride, Türk tarihinde okçuluğun önemi; geleneksel yayları ve kıyafetleri ile sahne alan okçuluk ekibi tarafından sergilendi.

Okçular; geleneksel, modern ve atlı olmak üzere 3 farklı kategoride yarıştı. Yerli ve yabancı sporcuların katıldığı festivale seyircilerin de ilgisi büyüktü. Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç'ün yanı sıra Macaristan Dışişleri Bakanlık Müsteşarı İstvan Nikola, Macaristan Büyükelçisi Gabor Kiss yarışmaları izleyenler arasındaydı.

Yurtdışından gelen Macar okçuların at üstünde gerçekleştirdikleri gösteri ise izleyicilerden büyük ilgi gördü. Islık oku, hedef ve menzil atışları yapan okçular etkinliğin sonunda küp vurmada yarıştılar. İçerisinde 10 adet çeyrek altının bulunduğu küpü vurmayı başaran 19 yaşındaki Lütfullah Özçay ödülün sahibi olmaya hak kazandı.

İstanbullulara unutulmaz bir gün yaşatan festivalde; Türk okçuluk eğitimi, geleneksel ok atışları, atış duruşları ve savaşlarda ok kullanımı da tanıtıldı. Okçuluk kültürünü yeniden canlandırmayı hedefleyen etkinlik dereceye giren yarışmacılara protokol tarafından ödüllerin takdim edilmesiyle son buldu.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 15:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48