banner15

Okul ürünlerinde korkutan açıklama

26 bin kırtasiye ürününden 1059'unda, 700 ayakkabının 233'ünde, 19 bin 300 kıyafetin 18'inde güvensizlik tespit edildi

Okul ürünlerinde korkutan açıklama

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında bu yıl kırtasiye, okul önlüğü ve ayakkabı gibi okul çağındaki çocukların kullandığı toplam 26 bin ürünün denetlendiğini, 102 farklı marka ve modelden numune alındığını, analiz sonuçlarına göre 37 markanın numunelerinin güvensiz bulunduğunu bildirdi.

Bakan Yazıcı, Bakanlığın Eğitim Dairesi Başkanlığında okul ve kırtasiye malzemelerinin piyasa gözetim ve denetimi sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

26 BİN ÜRÜN DENETLENDİ

Güvensiz ürünlerin tespit edilmesi ve piyasadan uzaklaştırılması hedefine yönelik önemli ilerlemeler kaydettiklerini ifade eden Yazıcı, kırtasiye, okul önlüğü ve ayakkabılarına yönelik ilk uygulamayı 2011'de yaptıklarını, söz konusu denetimlerde 33 bin 556 ürün denetlenerek 12 bin 718'inin güvensiz bulunduğunu hatırlattı. Geçen yıl ise bakanlıklarının görev alanında 9 bin 49 ürün incelendiğini ve 2 bin 200'ünün güvensiz bulunduğunu anımsatan Yazıcı, şunları kaydetti:

"Sonuçta 2011'e oranla 2012 yılında ciddi bir düzelme olduğunu gözlemledik. 2011'de kırtasiye ürünlerinde yüzde 53 olan güvensizlik oranı; 2012 yılında yüzde 24'e düştüğünü tespit ettik. Tüm ürünlerdeki güvensizlik ise 2011 yılında yüzde 38,6 iken; 2012'de yüzde 8,7'ye geriledi. Bu yıl yani 2013'te okullar açılmadan, Ağustos ve Eylül aylarında 10 şehrimizde denetimler yaptık."

Denetimlerin Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile Ticaret İl Müdürlükleri'nin işbirliği ile gerçekleştirildiğine dikkati çeken Yazıcı, "Bu yıl bakanlığımızın görev alanına giren toplam 26 bin ürün denetlendi. Bu ürünler arasından güvensizlik şüphesi nedeniyle 102 farklı marka ve modelden numune alınıp, test edilmek üzere akredite laboratuvara gönderildi. Analiz sonuçlarına göre 37 markanın numuneleri maalesef güvensiz bulunmuştur. Güvensiz bulunan 37 farklı markaya ait numune toplamda 1.310 adet ürüne tekabül etmektedir" diye konuştu.

ÜREÜNLERDE AĞIRLIKLI OLARAK FİTALAT KULLANILMIŞ

Bu yılki denetimlerinde ürünlerde "azo boyar" ve "fitalatın" yanı sıra "ağır metal"in de arandığını belirten Yazıcı, güvensiz ürünlerin, ağırlıklı olarak kullanımı kısıtlanmış kimyasallardan "fitalat" maddesini içerdiğini vurguladı. Yazıcı, güvensiz bulunan 1310 ürünün yüzde 29'unun ithal ürün, geri kalanının ise yerli üretim olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak ithal ürünlere yönelik yılbaşından bu yana gümrüklerde de denetimler yaptıklarını ifade eden Yazıcı, iç piyasadaki kırtasiye denetimlerinde özellikle, halk arasında "merdiven altı" diye tabir edilen yerlere ağırlık verdiklerini, bu nedenle de yerli ürünlerdeki güvensizlik oranının yüksek tespit edildiğinin altını çizdi.

TÜM ÜRÜN GRUPLARINDA GÜVENSİZLİK YÜZDE 5

Yerli tekstil ürünlerinin tamamına yakınının güvenli bulunduğunu ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu:

"Yerli kırtasiye ve ayakkabı ürünlerindeki güvensizlik oranı ise ne yazık ki yüksektir. Ürün grupları itibari ile baktığımızda güvensiz ürün rakamları şöyledir: 6 bin kırtasiye ürününden 1059'unda, 700 ayakkabının 233'ünde, 19 bin 300 kıyafetin 18'inde güvensizlik tespit edilmiştir. Tüm ürün grupları dikkate alındığında güvensizlik oranı yüzde 5 olmuştur. Bu rakamlardan da gördüğümüz üzere düzenli yaptığımız denetimlerimiz sonuç vermektedir. 2011'den önce herhangi bir şekilde denetlenmeyen kırtasiye piyasası ciddi oranda düzene girmiştir."

ÜRETİCİLERE 542 BİN LİRA CEZA VERİLDİ

Bakan Yazıcı, yaptıkları denetimler sonucunda bugüne kadar 4703 sayılı Kanun gereğince güvensiz ürünlerin üreticilerine 2011 yılında 555 bin lira, 2012 yılında 148 bin lira idari para cezası kesildiğini, bu yıl 37 üreticiye yaklaşık 542 bin lira idari para cezası uygulanacağını kaydetti.

Hedeflerinin para cezası kesmek olmadığını, üreticilerin daha sağlıklı ürünleri piyasaya arz etmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirten Yazıcı, bu nedenle denetimlerin yanı sıra eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

HAKEM HEYETLERİ 2012'DE 456 BİN ŞİKAYETİ KARARA BAĞLADI

Tüketici Hakem heyetlerinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Yazıcı, Bakanlıklarının görev alanındaki 2012'de 456 bin şikayetin karara bağlandığını, bunun da yargının görev alanındaki 456 bin dosyanın azalması anlamına geldiğini ifade etti.

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri'nin ismini "Tüketici Hakem Heyetleri" yaptıklarını hatırlatan Yazıcı, "Bu hakem heyetlerimizi, 500 raportör kadrosuyla güçlendiriyoruz. Amacımız her tüketici hakem heyetine en az 1 raportör kadro vermek. Halen hakem heyetlerinin 1191 lira olan anlaşmazlık limitleri büyükşehirlerde 3 bin lira, diğer şehirlerde ise 2 bin liraya yükselecek" şeklinde konuştu.

UYGUNSUZ ÜRÜNLER DAHA ÇOK KALEM, ÇANTA VE AYAKKABI

Yazıcı, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Uygunsuz bulunan ürünlerin daha çok hangileri olduğunun sorulması üzerine Yazıcı, bunların boya kalemleri, beslenme çantaları, okul çantaları ve çocuk ayakkabıları olduğunu kaydetti.

Bakan Yazıcı, denetimlerde uygunsuz bulunan ithal ürünlerin ise büyük çoğunluğunun uzak doğu menşeli olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 13:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35