Ölen kaçak Türkmen işçiye 170 bin lira tazminat

İstanbul'da kaçak çalıştığı inşaattaki göçükte ölen kaçak Türkmen işçiye SGK aylık bağladı ve ailesine 170 bin TL tazminat ödenmesine hükmedildi

Ölen kaçak Türkmen işçiye 170 bin lira tazminat

Türkmenistan vatandaşı kaçak işçi 5 yıl önce inşaatta çalışırken göçük nedeniyle hayatını kaybetti. İnşaat sahibi "Bizim işçimiz değil" dese de 32 yaşındaki Avganov’un iş kazasında hayatını kaybettiğine karar verildi ve ailesi 170 bin liralık tazminat kazandı.

İstanbul Sarıyer’de Yücel Konut Yapı Kooperatifi’nin site inşaatında 5 yıl önce oluşan göçükte bir işçi toprak altında kalarak öldü. Ölen işçinin üzerinde kimlik çıkmadı; cenazesi sahipsiz kaldı. Taşeron firma Çağlar Yapı yetkilileri ‘işçimiz değil, tanımıyoruz’ diye ifade verdi. Ölen işçi kimsesizler mezarlığına defnedilmek üzereyken durum ortaya çıktı: Ölen kişi kaçak işçi olarak çalışan bir Türkmenistan vatandaşıydı. Türkmenistan’da bulunan eşi yol parası bulamadığı için cenazeyi almaya gelemedi.

Uzun uğraşlar sonrası ölen Türkmen’in ailesi adına açılan tazminat davasında mahkeme kritik bir karar verdi. Hem işin sahibi kooperatif hem taşeron firmayı sorumlu tutan mahkeme aileye 170 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da Türkmen aileye maaş bağladı.

CEBİNDEN ÇIKANLAR: BİR YÜZÜK, BİR TELEFON VE BİR PAKET SİGARA

11 Temmuz 2009 günü saat 12.30 sıralarında polis telsizlerine Sarıyer Çayırbaşı Mahallesi’nde bir site inşaatında göçük olduğu anonsu geçildi. Bir işçinin toprağın altında kalarak öldüğü anlaşıldı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonrası işçinin cansız bedeni kanaldan çıkarıldı. İşçinin üzerinde bir cep telefonu, bir yüzük ve bir paket sigara dışında bir şey çıkmadı.

“ÖLEN KİŞİYİ TANIMIYORUZ” SAVUNMASI

Kimsenin sahip çıkmadığı cenaze için Sarıyer savcılığının talimatı ile polis, şantiye görevlilerinin ifadesini aldı. Taşeron firma ortağı, şantiye yetkilileri ölen kişiyi tanımadıklarını, kendi çalışanları olmadığını söyledi. Şantiyede bulunan 8 Türkmen işçi ise, şantiyeden uzaklaştırıldı. Ancak soruşturma sonrası ölen işçinin 32 yaşındaki Akmuhammed Avganov olduğu belirlendi. Avganov çalışmak için yasal yollarla Türkiye’ye gelmiş; ancak vizesi dolduğu için kaçak duruma düşmüştü. Avganov, kaçak işçi olarak çalışıp aldığı asgari ücretin bir bölümünü ailesine gönderiyordu. Avganov’un yakınları olaydan bir hafta sonra İstanbul’a geldi ve cenazesini memleketine götürdü. Üç çocuklu Avganov’un eşi ise yol parası olmadığı için İstanbul’a gelemedi.

Bu arada taşeron firma yetkilileri hakkında dava açıldı. Ancak, ailenin davadan haberi yoktu. İstanbul’da okuyan bir Türkmen öğrenciden dava haberini alan aile bir avukat bulmasını istedi. Türkmen öğrenci Avukat Müslüm Karataş’a olayı anlattı. Karataş ise, Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açıldığını öğrendi. Taşeron firmanın ‘bizim çalışanımız değil’ savunmasını itfaiyenin görüntüleri çürüttü. Taşeron firma Çağlar Yapı şirketinin şantiye şefi ve kalfasına sırasıyla 1 yıl 11 ay ve 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Cezalar ertelendi.

AİLEYE AYLIK BAĞLANDI

Ceza davasından sonra iş mahkemesinde dava açıldı. İstanbul 13. İş Mahkemesi yaşanan olayın bir iş kazası olduğuna hükmetti. Bu kararla birlikte ailenin avukatı Karataş, SGK başvurdu. SGK, geçtiğimiz yıl başında Avganov’un ailesine 750 lira aylık bağladı. Avukatın hesabına her ay yatırılan para Türkmenistan’da bir köyde yaşayan aileye gönderiliyor.

Avganov’un geride kalan eşi ve üç kızı için İstanbul 12. İş Mahkemesi’nde açılan tazminat davası 25 Haziran’da karara bağlandı. Mahkeme, hem kooperatifi hem taşeron firmayı sorumlu görerek, toplam 170 bin lira maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

İnşaatlarda kayıt dışı istihdam oranının yüzde 50’yi bulduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 11:52
YORUM EKLE

banner33

banner37