banner39

Ölen madenci sayısı 301 oldu; 2'si içerde

Soma'daki maden faciasında ölenlerin sayısı 300'e yükseldi. Madende şu an 2 işçinin cesedi kaldı. Madenin içinde önceki yangından ayrı olarak yeni bir yangın daha çıktı; ancak kısa sürede kurtarıldı

Genel 17.05.2014, 00:55 17.05.2014, 12:55
Ölen madenci sayısı 301 oldu; 2'si içerde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Soma'daki maden faciasında bilanço giderek ağırlaşıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bu öğle saatlerinde yaptığı basın açıklamasında, maden ocağında 2 işçinin daha cesedine ulaşıldığını açıkladı. Bakan Yıldız, şu ana kadar çıkarılan madenci sayısının 301 olduğunu söyledi.

Bakan Yıldız'ın açıklamalarına göre; 485 işçi kurtarılı. 301 işçi hayatını kaybetti. 10 işçinin cesetleri bugün ailelerine teslim edilecek. Maden ocağında şu an 2 işçinin yeri tespit edilmiş cesetleri bulunuyor. Onların da yeri tespit edildi.

Dün akşam da bir açıklama yapan Bakan yıldız şunları söylemişti;

"14 işçimizin tespitinden sonra 6 işçimizi dışarı çıkardılar. 14 tespitimiz yaklaşık 2-3 saattlik bir sürede sevki tamamlanmış olacaktır. En az 2 veya 3 işçimize de ulaşmayı bekliyoruz. Onların tespitleri henüz yapılmış değil. 299 işçimize ulaşmış olduk. Ancak yaptığımız hesaplamalarla en az 2 belki 3 işçiye daha ulaşmayı hedefliyoruz.

Yangın söndürme faaliyetleri bittikten sonra önemli ölçüde rahatlayacağımızı ve işçilere daha hızlı ulaşacağımızı söylemiştik. Hamdolsun söylediğimiz gibi oldu, mahçup olmadık. İki blok var, birincisinde 8 işçimiz tespit edildi. Onlar şimdi dışarı alınıyor. Mesafe 2 kilometre civarında. Dolayısıyla biraz sürecek. İnşallah kazasız belasız kurtarma ekipleri onları çıkarırsa o bölüme geçecekler."

Sabah 4-5-6 hızlıca bu işi yapmamız lazım. Buradan Akhisar'daki hastaneye geçiyor. Gece gündüz demeden uğraşıyoruz, ailelerimizin o halini görünce nasıl kayıtsız kalacaksın, bütün arkadaşlarımız da öyle davranıyor çalışanlar ailelerin o yapısını görüyorlar orada uğraşmaktan başka gayret etmekten başka bize bir şey kalmıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?