banner39

Oligarkların arka bahçesi çöktü

Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki 26 milyar euroluk Rus kara parası yeni cennet aramak zorunda. Avrupa'dan yardım almak isteyen Rumlar ya kara parayı ya da Troyka'yı seçecek

Genel 17.12.2012, 11:54 17.12.2012, 11:54
Oligarkların arka bahçesi çöktü

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra türeyen yeni liberal işadamı tipi oligarklar'ın ve Rus mafyasının para aklamada arka bahçesi olan Güney Kıbrıs çöküyor. Kurumsal ve legal çalışma ile adları yan yana pek gelmeyen Rus işadamlarının Kıbrıs'ta bilinen 10 milyar euro mevduatı var. Tabii bu sadece sisteme girilen rakam. İstihbarat raporlarına göre Güney Kıbrıs'ta Rus kara parasının miktarı 26 milyar euro.

Bir yandan krizle boğuşan bir yandan Avrupa'dan yardım almaya ve kara para suçlamalarını yanıtlamaya çalışan Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın geçtiğimiz hafta göz yaşlarını tutamamasının ardında da bu psikoloji var. Avrupa Birliği içinde bazı ülkelerin Rum yönetimine güvenmediğini iddia eden Hristofyas, geçtiğimiz gün şu sözlerle ilginç mesajlar gönderdi: "Rum Kesimi'nde para akladığımızı iddia ettiler, Rus mafyasına kucak açtığımızı ileri sürdüler. Avrupa Birliği'nden belden aşağı vuruşlar geldi. Sırtımızdan hançerlediler."

20 YILDA 100 MİLYAR DOLAR

Rusya Büyükelçiliği rakamlarına göre son 20 yılda Rusya'dan 100 milyar dolar giriş oldu. Son 10 yılda ise yapılan yatırım ve para akışı 52 milyar doları buluyor. Bu rakamın 41.7 milyar doları yani yüzde 80'i ise 2007-2010 arasında yapılmış.

Güney Kıbrıs'taki kara parayı en yakından takip eden ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya Federal İstihbarat Servisi hazırladığı raporlarda "Güney Kıbrıs bankalarında 26 milyar euro Rus kara parası var. Rumların istediği para desteği verilirse durumdan en çok yine Rus bankaları ve Rus kara para babaları yararlanacak" değerlendirmesi yapmıştı.

ŞİŞİRİLMİŞ BANKACILIK SİSTEMİ KORKUTUYOR

Kıbrıs'ın kamu borçları kadar, suni olarak şişirilmiş bankacılık sistemi de Euro Bölgesi'ni endişelendiriyor. Özel bankaların toplam varlıkları Rumların brüt milli gelirinin katbekat üstünde. Aynı zamanda, bol miktarda Yunan hazine bonosu alan Kıbrıs bankaları, Yunanistan'ın borçları tıraşlandığında büyük zarara uğramıştı.

Kaynak: Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?