Olimpiyat şehri bugün açıklanıyor

2020 Olimpiyatlarının yapılacağı şehir bugün Buenos Aires'te yapılacak oylamayla beklenecek. İstanbul ilk defa finalde yarışıyor...

Olimpiyat şehri bugün açıklanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul, uzun süredir Olimpiyat Oyunları'na evsahipliği için uğraşıyor. Birçok kez aday oldu, ama kazanamadı. Ancak 2020 adayı İstanbul'un eli bu kez her zamankinden daha güçlü.

İstanbul ilk defa üçlü finale kaldı... Rakipler Tokyo ve Madrid... 2020 Olimpiyat Oyunları'nın ev sahibini Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin bugün yapacağı oylama belirleyecek.

2005 yılında pek şans verilmeyen Londra'nın, dönemin Başbakanı Tony Blair'in çabalarıyla Olimpiyat Oyunları'nı kazanması, siyasilerin, oylama gününe ilgisini arttırdı. Bu yıl aday şehirler üst düzeyde temsil edilecek.

İstanbul'un lobi faaliyetlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Madrid'inkini İspanya Kralı Juan Carlos, Tokyo'nunkiniyse Japon Kraliçesi Michiko ile Başbakan Shinzo Abe yürütecek.

İstanbul'un en büyük kozu, coğrafi konumu olacak. Eğer İstanbul kazanırsa olimpiyatlar ilk defa iki kıtada aynı anda düzenlenecek, saat farkı olmadığından Avrupa'dan rahatlıkla izlenebilecek.

İstanbul'un kazanmasıyla, 1896 yılından beri düzenlenen olimpiyatlar ilk defa Müslüman bir ülkeye verilmiş olacak.

Ünlü sporcuların desteği de seçimlerde önemli rol oynayacak. Son yılların en önemli futbolcusu Arjantinli Messi, Madrid'i desteklediğini açıklasa da, oylamanın yapılacağı Buenos Aires sokaklarında Messi'nin İstanbul'u işaret eden afişleri asıldı.

İstanbullular, seçim sonuçlarını Sultanahmet Meydanı'nda kurulacak dev ekranlardan izleyecek. İstanbul kazanırsa kutlamalar başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2013, 09:45
banner53
YORUM EKLE

banner39