banner39

Ordu siyasete girdi, Balkan Savaşı'nı kaybettik

Tarihçi Prof. Mehmet Çelik'e göre, Balkan Savaşı hezimetinin nedeni, orduya siyasetin girmesi

Genel 08.10.2012, 15:46 08.10.2012, 16:04
Ordu siyasete girdi, Balkan Savaşı'nı kaybettik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Balkan Savaşları'nın yıldönümünde hala koca Osmanlı ordusunun  küçük Balkan devletlerine nasıl yenildiği sorusuna cevap aranıyor. Prof. Mehmet Çelik, savaşın kaybedilmesindeki en büyük etkenin ise askeriye içerisindeki İttihatçı - Hürriyetçi mücadelesi olduğunu söyledi. 

Balkan Savaşları'nın 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen konferansta, Prof. Dr. Mehmet Çelik, savaşın askerin siyasete bulaşması ile kaybedildiğini söyledi. Çelik, "Hiçbir milletle çatışmaya girmeden, savaşmadan, İttihatçı-Hürriyetçi komutanlar arasındaki mücadele yüzünden binlerce asker öldü" dedi.

Balkan Savaşları'nın 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen programda Prof. Dr. Mehmet Çelik bir konferans verdi.  Çelik, Balkan Savaşları'nın dünyada yaşanan savaşların en trajikomik olanlarından biri olduğunu ifade etti. "8 ayda bir bakkal dükkanı tasfiye edilemezken Avrupalı devletler koca Osmanlı Devleti'ni tasfiye etti" diyen Çelik, "Redif birliklerinin trajedisidir Balkan Savaşları. 1 taburdan oluşan bu birlikler kahramanlık göstermesine rağmen yok edilmiştir. Yemen de yol yapımında ölen 51 Çinli ile İngilizlere ait düşen uçakta ölen 2 asker için anıt dikilirken daha 2 yıl öncesine kadar binlerce şehit verilen Balkanlarda anıtımız yoktu. Balkanlarda hiçbir milletle çatışmaya girmeden, savaşmadan, İttihatçı-Hürriyetçi komutanlar arasındaki mücadele yüzünden binlerce asker dağıldı, öldü, gazi oldu" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?