Ormanda bedava gezme dönemi bitti

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ormanlarda yapılacak toplu gezilerden ve ticari çekimlerden para almaya karar verdi

Ormanda bedava gezme dönemi bitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın il müdürlüklerine gönderdiği iddia edilen yazıda bazı faaliyetleri ücretli hale getiriliyor. Daha çok ticari amaçlı faaliyetlerin ücretlendirildiği uygulama tepki çeti. Uygulama kapsamında bazı ormanlık alanlarda mesire yerleri hariç, giriş ücretleri kişilerde 1.5, otomobiller için 7.5 lira, otobüsler için 30 lira olarak belirlendi. Ticari amaçlı çekimler ise 100 lira.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Kaymakamlığa gönderildiği iddia edilen yazıda şu ifadeler yer alıyor:

TİCARİ AMAÇLI ÇEKİMLER İÇİN

TRT, kamu kurumları, amatör çekimler ile ormancılık faaliyetlerini tanıtıcı, ticari amaçlı olmayan belgesel ve bilimsel film video ve resim çekimleri dışında, ticari amaçlı yapılan açık mekan çekimlerinde günlük bin TL, kapalı mekan çekimlerinde günlük 2 bin TL, fotoğraf çekimleri için de günlük 100 TL ücret alınacak.

Faaliyeti yapanlar yabancı uyruklu olursa fiyat 2 kat artacak ve tüm çekimler için çekim ekibine idareden bir refakatçi tahsis edilecek.

MESİRE ALANLARI HARİCİNDE

Belgelerini ibraz etmek kaydıyla harp malülü gaziler, özürlüler, şehit yakınları ve bakanlığımız personeli ile bunların eş, çocuk, anne ve babaları ücret ödemeyecektir.

7 yaşından küçük çocuklardan önceden haber vermek ve güzergahları belirtmek kaydıyla öğretmenleri refakatinde yapacakları eğitim amaçlı gezi ve doğa yürüyüşlerinden ücret alınmayacaktır.

Bunların dışındaki gezi ve doğa yürüyüşlerinden kişilerden 1,5, motosikletlerden 3, otomobil ve ciplerden 7,5, küçük minibüslerden 15, büyük minibüslerden 20, otobüslerden ise 30 lira günlük ücret alınacak.

Orman yollarında gerçekleştirilecek motokros ve ralli gibi etkinlikler için ise kullanılacak yolun uzunluğu, kullanılacak stabilize malzeme miktarı ve yolun kapalı olduğu müddetçe meydana gelebilecek iş kayıpları çerçevesinde ilgili bölge müdürlüklerinin belirleyeceği miktarlarda para talep edilecektir.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 14:53
banner53
YORUM EKLE

banner39