banner39

Orta Doğu'da 'su güvenliği' tartışılacak

Türkiye, Suriye, Irak, Lübnan ve Ürdün'ün siyasi olaylara takılmadan su ve çevre yönetimi konusunu masaya yatırıyor.

Genel 23.09.2010, 22:30 23.09.2010, 22:30
Orta Doğu'da 'su güvenliği' tartışılacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
“Ortadoğu'da Su ve Çevre İçin Bölgesel İşbirliği Uluslararası Çalıştayı” Şanlıurfa'da gerçekleştirilecek. Çalıştayda Türkiye, Suriye, Irak, Lübnan ve Ürdün'ün siyasi olaylara takılmadan su ve çevre yönetimi konusunda sürdürülebilir bir işbirliği yapması hedefleniyor.

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı'nın Stratejik Öngörü Grubu ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile ortak olarak düzenlediği “Ortadoğu'da Su ve Çevre İçin Bölgesel İşbirliği Uluslararası Çalıştayı”, 26-27 Eylül 2010'da Şanlıurfa'da gerçekleştirilecek.

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, yaptığı yazılı açıklamada, Stratejik Öngörü Grubu'nun Orta Doğu'da “Su Güvenliği” için çalışmaya başladığını ve Şubat ayında İsveç'te düzenlenen toplantıda 60 kişi arasında Orta Doğu'nun önde gelen isimleri bir araya geldiğini hatırlattı.

Önen, bu toplantıda çıkan en önemli kararlardan birisinin, siyasi düğümlere takılmadan gerçekçi çözümler üretebilmek ve uygulamak amacıyla Türkiye, Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün'ün sürdürülebilir su ve çevre yönetimi konusunda işbirliği yapması olduğunu kaydetti.

Söz konusu projenin, Şanlıurfa'da yapılmasının önemine değinen Önen, “Ülkemin en büyük baraj gölü olan Atatürk Baraj Gölü'nü ve yirmiden fazla akarsuyu içeren güzel kentimiz, böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmak için en uygun yerdir. Proje sonunda Orta Doğu için çok önemli sonuçlar çıkaracağından ve çalıştayın diğer projelere de örnek olacağından eminim” dedi.  
 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?