banner39

Ortodoks konsülünde Moskova çatlağı

17 Haziran'da Girit'te yapılması planlanan Ortodoks Konsülüne Bulgar ve Gürcü Ortodoks Kiliseleri ve Antakya Patrikhanesi'nden sonra Moskova Patrikhanesi de katılmayacak

Genel 14.06.2016, 13:30 14.06.2016, 13:50
Ortodoks konsülünde Moskova çatlağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ortodoks kiliseleri 17-27 Haziran’da Girit’te yapılacak Büyük Panortodoks Konsülüne hazırlanıyor. Konsül tüm Ortodoks patrikliklerini ve bağımsız Ortodoks kiliselerini biraraya getirecek. Ancak Moskova Patrikhanesi bin yıl aradan sonra ilk kez gerçekleştirilecek olan Ortodoks Konsülü'ne katılmayacağını açıkladı.

Fener Rum Patrikhanesi'nin başkanlığında Yunanistan'ın Girit adasında yapılacak konsüle geçtiğimiz günlerde Bulgar ve Gürcü Ortodoks Kiliseleri'nin ve Antakya Patrikhanesi'nin katılmayı reddetmelerinin ve Sırp Ortodoks Kilisesi'nin konsülün tarihinin ertelenmesini talep etmesinin ardından bu sefer de, Ortodoks dünyasında en büyük cemaate sahip olan Rus Ortodoks Kilisesi (Moskova Patrikhanesi), konsüle katılmayacağını açıkladı.

Moskova Patrikhanesi Kiliseler Arası İlişkiler Başkanı Metropolit İlarion, konuyla ilgili aptığı açıklamada, konsülüm bütün Ortodoks Kiliselerinin katılımıyla gerçekleşebileceğini ve sadece böyle bir durumda konsülün kararlarının meşru sayılabileceğini ifade etti. Bunun Ortodoks dünyası açısından bir çıkmaz olmadığını dile getiren İlarion, konsülün daha ileri bir tarihe ertelenebileceğini kaydetti.

Kendilerinin Ortodoks dünyasındaki itirazları Fener Rum Patrikhanesi'nin gündemine getirdiklerini ve konsül toplanmadan önce sorunları çözmeye yönelik bir ön toplantı yapmayı teklif ettiklerini aktaran İlarion, bu tekliflerinin Fener Rum Patrikhanesi tarafından geri çevrildiğini belirtti.

Metropolit İlarion, konsülün her şeye rağmen toplanması halinde, bunun kilise kurallarının ihlali anlamına geleceğini söyledi.

KONSÜLÜN GÜNDEMİ

Konsülde ele alınacak olan konular şöyle sıralanıyor:

-Ortodoks Diasporası’nın sorunları.

-Otonom kiliselerin durumu.

-Perhiz kuralları.

-Evlilik ve aile konusunda yaşanan gelişmeler ve sorunlar.

-Ortodoksların diğer Hıristiyan kiliseleri ile ilişkileri.

-Teknoloji ve bilimde yaşanan gelişmelerin Ortodoks dünyasında oluşturduğu yenilikler ve sorunlar.

787’de 7’nci ve son Ekümenik Konsül İznik’te toplanmıştı. 1054’te ise Ortodoks ve Katolik dünyası ayrıldı. Bundan sonra 20’ye yakın büyük konsül toplanmış ancak 16. yüzyıldan itibaren başta Rusya olmak üzere yeni Ortodoks kiliseleri ve patriklikleri oluştuğundan, bu Konsül yeni bağımsız kiliselerin katılacağı ilk konsül olacak.

Konsüle katılacak patriklikler şöyle: İstanbul Ekümenik Patrikliği, İskenderiye patrikliği, Şam Patrikliği, Kudüs Patrikliği, Sırbistan, Romanya ve patriklikleri. Bağımsız kiliseler ise şu şekilde sıralanıyor: Kıbrıs, Yunanistan, Polonya, Arnavutluk ve Çekoslovakya kiliseleri.

Konsülün kapanışında bir bildiri yayınlanması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?