banner15

Osmanlı paşası dedesi için Türkiye'ye geliyor

Lübnan'da yaşayan Hasan Bakir, Birinci Dünya Savaşı'ndan önce Filistin'de görev yapan ve burada katledilen Osmanlı paşası dedesinin izini bulmak için Türkiye'ye geliyor

Osmanlı paşası dedesi için Türkiye'ye geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail’in Filistin’i işgal etmesi ile Lübnan’a taşınan Hasan Bakir, Osmanlı paşası olduğunu belirttiği dedesinin izini bulmak için Türkiye’ye gelecek. Hasan’ın elinde kayıp ailesini bulmak için az sayıda belge var ancak Osmanlı arşivlerinden yola çıkarak bulacağına inanıyor.

Hasan Bakir'in dedesi Bakir Beik Sami; Osmanlı döneminde görevli bir Türk paşasıydı. Filistin'de tapu dairesi müdürlüğü de yapan Sami Bey, dönemin tanınan isimlerinden biriydi. Arap bir kadınla evlenen Sami Bey'in, bu evlilikten üç çocuğu oldu. Her şey yolunda giderken 1915’e gelindiğinde hikayenin seyri değişti. Bakir Beik Sami Paşa öldürüldü.

Hasan Bakir o dönemi şöyle anlatıyor:

“Dedem bir trenin pusuya düşürülmesi sonucu öldürüldü. Bu olay aslında bölgenin tarihinde önemli bir vakadır. 30-40 civarı yüksek rütbeli Türk askeriyle Filistin’de Akka ve Tabariya arasında trenle giderken öldürüldüler. Olay hakkında farklı rivayetler var. En çok dillendirilen rivayete göre Türk askerlerini öldürenler Yahudilerdi. Bunun sebebi olarak dedemin tüm Filistin’de tapu işlerinden sorumlu olması gösteriliyor. Toprak sahipliğine dair belgelerin tamamı onun sorumluluğundaydı. Olayın ardından diğer Türk subaylarla birlikte Tabariya'daki mezarlığa gömüldüğü rivayet ediliyor.”

Bakir Beik Sami'nin ölümünün ardından eşi Nazira Al Şami çocuklarını bırakıp, başka bir adamla evlendi. Çocukları anneanneleri büyüttü. Türk tarafı ısrarcı olduysa da çocukları alamadı. Daha sonra ise Türk tarafıyla hiç bir ilişki kurulmadı.

İsrail'in Filistin'i işgal etmesinin ardından aile Lübnan'a göç etti. Hikayenin kahramanı Hasan da Lübnan'da dünyaya geldi.

Hem Hasan hem de babası Khayr, Türk aileyi bulmak için çok uğraştı. Ancak şimdiye kadar bir sonuç elde edemedi.

Hasan Bakir, dedesi ile ilgili bilgilere ulaşamadığını şöyle ifade ediyor:

“İnternette Osmanlı arşivlerini yıllarca tarattık. Dedemin ismine hiç rastlayamadık. Norveç'teki kız kardeşim Filistin’deki tarihçilere ulaşarak dedem hakkında araştırma yaptırdı. Verilen cevap Osmanlı dönemine ait askeri belgelerin bulunmadığıydı. Türkler çekilirken tüm belgeleri de yanlarında götürmüşler. Bu zamana kadar da dedemin adının geçtiği bir kaynak bulamadık.”

Atmış yaşlarındaki Hasan Bakir'in artık tek bir hedefi var. Türkiye'ye seyahat için hazırlıklarını tamamlayan Bakir, Türk vizesini aldı ve biletini ayırttı. Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye giderek babasının vasiyeti olan kayıp ailesini bulmaya çalışacak. Hasan, “Dürüst olmak gerekirse şu an bile ailemi bulduğumu ve onlarla kucaklaştığımı hayal ediyorum. Ben Arapça konuşuyorum. Onlarsa Türkçe. Karşılaştığımızda nasıl bir an yaşanacağını ve kendimi onlara nasıl ifade edebileceğimi bilemiyorum” diyerek heyecanını ifade ediyor.

Hasan Bakir'in hiç görmediği ancak Osmanlı paşası dedesi şehit olduğunda babasını Türkiye'ye götürmek için Filistin’e giden bir ailesi var. Kayıp ailesini bulmak için elinde çok belge olmasa da Türkiye'ye giderek ailesini bulup babasının vasiyetini yerine getirmeye kararlı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48