banner15

Osmanlı'nın kalbinde kazı çalışmaları

Osmanlı Beyliği'nin kurulduğu Karacahisar Kalesi'nde kazı çalışmalarına başlandı

Osmanlı'nın kalbinde kazı çalışmaları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Osman Bey tarafından 1289'da Bizanslılardan alınan, 1299'da Osman Bey adına ilk hutbe okunarak Osmanlı Beyliği'nin kurulduğu Karacahisar Kalesi'nde kazı çalışmalarına başlandı. 

Kazı Başkanı ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan, yaptığı açıklamada,Karacahisar Kalesi'nin ve yerleşiminin araştırılması fikrinin ilk kez 1999'da Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya konulduğunu belirterek, kazıların Prof. Dr. İnalcık ve dönemin AÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Parman tarafından başlatıldığını kaydetti.

Kazı çalışmalarının 2002-2004'te devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Altınsapan, şöyle konuştu:

''Bu kazılara daha sonra ara verildi. 2009'da da benim bilimsel danışmanlığımda, Eskişehir Arkeoloji Müzesi sorumluluğunda, Müze Müdürü Dursun Çağlar'ın başkanlığında  kazı yapıldı. 2009'un koşulları nedeniyle kazıya bir yıl ara verdik. 2010'da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız yazışmalar sonrasında 2011'de Bakanlık ve AÜ adına kazı tekrar başladı. Bu yıl kazının başkanlığını ben yapıyorum. Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Mimarlık Bölümü öğrencilerimiz ve işçilerimizle kazıları sürdürüyoruz. Kazılar eylül ayının sonuna kadar devam edecek. Kaleye bağlı yerleşim alanları yaklaşık 200 dönüme yayılıyor. Çalışmalar, 60 dönümü kapsayan kalenin yerleşim alanında sürdürülecek. Bu kazıda en büyük yol göstericimiz Prof. Dr. İnalcık'tır. 2009'da kazı yerini gezdi ve incelemelerde bulundu, bu yıl da gelmek istiyor.''

''FETİH, OSMANLININ BİZANS'A RAKİP OLACAĞININ GÖSTERGESİ OLDU''

Prof. Dr. Altınsapan, Selçuklular tarafından İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeyine yerleştirilen Ertuğrul Gazi'nin yönettiği Kayı boyunun zamanla kendi adına Bizanslılara karşı akınlara başladığını ifade ederek,Karacahisar Kalesi'nin Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi tarafından Bizanslıların elinden fethedildiğini bildirdi.

Karacahisar Kalesi'nin geç Bizans döneminde inşa edildiğini belirten Altınsapan, şunları kaydetti:

''Kale, 1289'da Osman Bey tarafından fethedildi. 1299'da da ilk hutbe okundu. Böylece Osmanlı Beyliğinin ilk kurulduğu yer olarak karşımıza çıkıyor. Kale, Anadolu'daki Türk ve Osmanlı tarihinden günümüze uzanan kültürel ve siyasal süreçte bir mihenk noktasıdır. Karacahisar Kalesi, batıya açılan Osmanlının ilk basamağı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ortaya çıkışının başlangıç noktasıdır. Kalenin fethedilmesi, Osmanlının Bizans'a büyük bir rakip olacağının göstergesi oldu.''

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 10:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35