banner39

ÖSYM kendi işini kendi yapacak

Hükümet tarafından yasalaştırılması planlanan yeni torba yasada ÖSYM sınavlarının güvenliğiyle ilgili maddeler de bulunuyor

Genel 18.06.2012, 10:10 18.06.2012, 10:16
ÖSYM kendi işini kendi yapacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet, yeni bir torba tasarıyı yasalaştırmayı planlıyor. 30'a yakın maddesi olan pakette ÖSYM'den enerjiye kadar birçok düzenleme olacak. Paketin en önemli ayağını, ÖSYM sınavlarının güvenliğine ilişkin düzenlemeler oluşturuyor.

Hürriyet'in haberine göre, maliye bürokratları ve Ak Parti'nin ekonomi kurmaylarının üzerinde çalıştığı yasal düzenlemede, tatilden önce hayata geçirilmesi gereken acil konular olacak. Paketin en önemli ayağını, ÖSYM sınavlarının güvenliğine ilişkin düzenlemeler oluşturuyor.

Buna göre, ÖSYM soru kitapçıklarının basımı için METEKSAN'la olan anlaşmaya son verilecek. ÖSYM, kendi kitapçıklarını basmak için şirket kuracak. Sınav sorularının daha önceden verildiği ve yolsuzluk yapıldığı iddialarını önlemek için sınav sorularını hazırlayan heyette görev alanlar gizli tutulacak.

Soruşturma konusu olan sınavlarla ilgili soruların kamuoyuna açıklanması veya mahkemelerce istenmesi durumunda Bakanlar Kurulu'nun izni gerekecek. Sadece sınav salonlarında değil, soruların hazırlandığı, basıldığı, dağıtıldığı, muhafaza edildiği binalarda da sınav öncesi ve sınav sırasında 'sinyal kesici' cihazlar kullanılacak. Soru kitapçıkları 6 ayda, cevap kağıtları ise bir yılda imha edilecek.

 

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?